
Фото: ЛОДА
Директор Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф в інтерв’ю «Твоєму місту» повідомив, що екстрена медична допомога – це не просто «амбулаторія на колесах», а спеціалізована аварійно-рятувальна служба, що повинна реагувати на загрози життю пацієнта, де без оперативного втручання можливі катастрофічні наслідки.
«Наша служба не може виїжджати на кожен виклик на бажання пацієнта. Ми реагуємо тільки на виклики, що є пріоритетними та належать до категорії екстрених або критичних. Виклики, які не є екстреними, такі як незначне підвищення температури або невисокий тиск, не є нашою першочерговою відповідальністю. Пацієнти з такими станами можуть звернутися до сімейного лікаря, поліклінічного відділення чи травмпункту», – пояснив він.
Екстреними вважаються ситуації, коли життя пацієнта перебуває під загрозою, включаючи: зупинку дихання, відсутність серцебиття, ознаки інсульту або інфаркту, екстрені пологи, важкі кровотечі, укуси змій чи комах з можливими анафілактичними реакціями, утоплення.
«Наші диспетчери опитують пацієнтів за відповідними протоколами. Важливо відповідати на їхні запитання чітко і стисло, щоб швидше класифікувати стан. Якщо диспетчер вирішить, що стан пацієнта критичний або екстрений, виклик буде переданий в екстрену медичну допомогу», – додав він.
Андрій Васько зазначив, що якщо пацієнт сумнівається, чи є його виклик екстреним, диспетчер може поставити уточнювальні запитання і надати рекомендації щодо подальших дій, таких як прийом медикаментів відповідно до протоколів або звернення за плановою медичною допомогою.
Він зазначив, що кожен хибний виклик може призвести до ризику втрати життя іншої людини. Якщо є можливість самостійно вирішити проблему, наприклад, виміряти тиск або температуру, не потрібно викликати «швидку», коли вона може знадобитися в іншій критичній ситуації, такій як масивна кровотеча.
Загалом щодоби до роботи на Львівщині залучаються 140 бригад швидкої медичної допомоги. За потреби, зокрема в надзвичайних ситуаціях, можуть бути додатково залучені ще 60 бригад. Кожна бригада складається з трьох осіб: двох медиків і водія, хоча деякі бригади працюють із меншим складом.
У екстрених випадках «швидка» має приїхати на виклик за 20 хвилин, у критичних ситуаціях – за 10 хвилин.
Що змінилося для жителів Львівщини, які мають потребу викликати швидку допомогу, за скільки часу має приїхати «швидка» на виклик, чи розглядають можливість відновлення роботи гелікоптерів та чи бракує працівників читайте у нашому інтерв'ю із керівником «екстренки» за посиланням.
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.