Реставрація майже сторічної вілли у Львові. Які роботи планують виконати

1666 0
Проєкт передбачає виведення будівлі з аварійного стану та відновлення до її історичного вигляду 1930-х років.
ФОТО: ГАРЯЧА ЛІНІЯ ЛЬВОВА

ФОТО: ГАРЯЧА ЛІНІЯ ЛЬВОВА

У Львові реставрують будівлю на вулиці Горбачевського, 19. Вона є пам’яткою архітектури місцевого значення. Власником будівлі є Карпатське відділення інституту геофізики ім. С. І. Субботіна НАН України. Ще чотирнадцять років тому був укладений охоронний договір щодо цієї будівлі. 30 квітня спеціальна група управління охорони історичного середовища відвідала об'єкт для обстеження. Про це повідомили в установі. 

У результаті обстеження управління вияснило, що будівля була в незадовільному стані. Окремі елементи, зокрема дахові конструкції та покриття, взагалі аварійні.

У 2015 році управління охорони історичного середовища видало висновок про умови пристосування та характер реставрації пам’ятки архітектури місцевого значення.

Проєкт передбачає реставрацію пам’ятки, зокрема:

  • зберегти первісну планувальну структуру приміщень;

  • відновити сходовий марш між другим і третім поверхами;

  • відновити приміщення холу;

  • провести натурні дослідження та зондажів поліхромії внутрішніх приміщень;

  • реставрувати та відтворити тиньк стін на підставі натурних досліджень;

  • фрагментарно замінити і ремонтувати дерев’яне перекриття.

Роботи виконують на підставі дозволу ЛВ 114162140782 (виданий 01.08.2016 інспекцією ДАБК у м. Львові).

У 2023 році на звернення власника управління надало висновок щодо «Виконання невідкладних робіт щодо виведення з аварійного стану будинку № 19 на вул. І. Горбачевського у м. Львові». Проєкт на розгляді передбачав демонтаж дерев’яних елементів будинку, цегляних перегородок четвертого поверху (мезоніну), цегляних фронтонів по осях 2 і 3, підсилення стрічкових фундаментних стін, підсилення перекриття другого поверху з подальшим їх відновленням та збереженням покрівлі з глиняної черепиці.

Висновок передбачає зберегти геометричні параметри будівлі, конфігурації конструктивної системи, ухилів дахів як вони є, автентичної покрівлі керамічної дахівки з її повторним використанням (подальшим перекладанням), реставрацією та відновленням сходових маршів.

Загалом робочий проєкт передбачає виведення будівлі з аварійного стану та відновлення до її історичного вигляду 1930-х років. Тобто там повинні бути дерев’яні вікна, сходи, дахові конструкції тощо. 

Нагадаємо, 18 квітня на Гарячій лінії Львова з’явилась публікація, у якій жінка скаржилась на демонтаж покрівлі вілли на вул.Горбачевського,19, яка має статус пам’ятки архітектури національного значення. Жінка зазначила, що роботи проводять без дозвільних документів та без вказання замовників і виконавців робіт. Як розповіла Tvoemisto.tv керівниця управління охорони історичного середовища Львівської міськради Тетяна Балукова, управління надавало висновки щодо проведення аварійно-відновлювальних робіт, адже наразі дах вілли перебуває в катастрофічному стані. 

Вілла на Горбачевського, 19

Це двоповерхова вілла з цокольним поверхом, мансардою та високим двосхилим дахом. Колишній індивідуальний житловий будинок споруджений у 1929-1930 рр. за проєктом архітектурного бюро Альфреда Захарієвича. Цього року, до речі, відзначають 150 років з дня народження цього видатного архітектора доби сецесії і модернізованого неокласицизму початку ХХ ст.

Вілла на Горбачевського, 19 – остання з чотирьох приватних осель, в яких у Львові мешкала родина Захарієвичів. Батько Альфреда Захарієвича, професор Юліан Октавіан Захарієвич – лідер львівської архітектурної школи останньої третини ХІХ століття – був автором проєкту головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка». У віллі ж за сучасною адресою вул. Горбачевського, 19 мешкав його син з внуками. Їх можна бачити на фоні цього будинку на історичних фотографіях з родинного архіву.

Нині земельна ділянка на вул. Горбачевського, 19, площею 0,39 га, належить Національній академії наук і є у користуванні Карпатського відділення інституту геофізики імені Суботіна. Інститут отримав містобудівні умови та обмеження на будівництво поруч із віллою 5-поверхового житлового будинку ще у 2015 році. Частина квартир у ньому мала б дістатись науковцям. 

Коли на ділянці вирубали дерева, мешканці навколишніх будинків почали протестувати. У травні 2019 року виконавчий комітет Львівської міськради скасував містобудівні умови та обмеження, видані у квітні 2015 року, але Академія через суд відновила їх.

Виконком ЛМР також ухвалив рішення про створення зеленої зони на вулиці Горбачевського, 19 для створення там парку. Натомість управління земельних ресурсів має запропонувати іншу земельну ділянку для будівництва корпоративного житла на науковців інституту геофізики НАН України.

________________________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 


Читайте також:
+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!