
Фото: radiotrek
Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
Економічне бронювання: що розглядає комітет
Минулого тижня голова парламентської фракції «Слуга народу» Давид Арахамія повідомив, що комітет Верховної Ради розглядає дві моделі економічного бронювання від мобілізації, що передбачає можливість для підприємств резервувати своїх працівників у обмін на відповідну суму податків, сплачених до бюджету.
Перша модель визначає мінімальну заробітну плату, з якої людина, яка отримає «бронь», платитиме податки в сумі 35 тисяч гривень, щоб вистачало на мінімальну заробітну плату для утримання одного бійця.
Друга модель має визначити квоту від кожної індустрії. Триває обговорення мінімальної суми, яку підприємства можуть платити за кожного заброньованого. Вона може становити 20 тисяч гривень, які треба буде сплачувати щомісяця додатково до податків.
Нардеп вважає, що якась із моделей економічного бронювання все-таки буде запроваджена, але дискусії не припиняються. Зі слів президента України Володимира Зеленського, шестеро працівників на одного військового – саме таким має бути співвідношення цивільних і військових для життєдіяльності української економіки. Також президент зазначив, що механізм економічного бронювання буде реалізований, проте жодних подробиць не повідомив.
За різними оцінкам надходження до бюджету через економічне бронювання можуть становити від 200 до 350 мільярдів гривень на рік.
Яка середня зарплата на Львівщині
У квітні портал Work.ua провів аналіз ринку праці на основі опублікованих пропозицій роботи, в яких роботодавці Львівщини пропонували потенційним кандидатам заробітну плату в розмірі 20 тисяч гривень. У Львівському обласному центрі зайнятості Tvoemisto.tv повідомили, що станом на початок травня у вакансіях, які надійшли до служби, середня заробітна плата становить 13 тисяч 740 гривень.
Натомість, за даними Tvoemisto.tv, за перший квартал 2024 року на Львівщині 513 суб'єктів підприємницької діяльності виплачують працівникам офіційну зарплату в розмірі 35 тисяч гривень.
На запитання журналістки Tvoemisto.tv, які підприємства Львівщини можуть сплатити податок за найманого робітника в сумі 35 тисяч гривень або мінімально 20 тисяч гривень, перший заступник голови Львівської ОВА Андрій Годик відповів, що визначити тут щось складно, особливо якщо розглядати окремі галузі, наприклад сферу послуг, де розмір заробітної плати може коливатися. Все залежить від різноманітних факторів і обставин.
«Розмови про конкретну заробітну плату, окремого працівника і сплачений податок є предметом дискусії. Важливо розуміти, що не можна віддавати перевагу або звільнити конкретну галузь від мобілізації, оскільки це суперечить конституційним принципам. Уряд повинен забезпечити збалансований механізм, який врахує усі інтереси. Це питання є предметом дискусії та обговорення, але, на мою думку, воно не на часі», – вважає він.
Чи треба запроваджувати економічне бронювання
Член депутатської фракції політичної партії «Слуга народу» Дмитро Наталуха заявив, що економічне бронювання дасть бізнесу можливість розвитку, а Силам оборони – 200 мільярдів гривень на рік військового збору.
«Концепція економічного бронювання просувається. Вона необхідна для балансу між потребами Сил оборони та економікою. Обидва напрямки важливі. Якщо Сили оборони впадуть – держави не буде. Якщо наша економіка впаде – не буде Сил оборони. Тобто держави не буде», – мовиться в його дописі у Facebook.
Депутат зауважив, що економічне бронювання є реальною потребою бізнесу, який створює товари та послуги, сплачує зарплати і податки, які йдуть на забезпечення Сил оборони.
Наразі жодних рішень щодо економічного бронювання не ухвалили. Але дискусія з цього приводу потрібна, вважає перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко і зазначає, що ідея економічного бронювання – це питання суспільства й соціальної справедливості. Із його слів, є великий запит «у всіх бізнесменів і виробників, промисловості та сфери послуг щодо того, як зберегти свої підприємства за відсутності робочих рук».
Член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Галина Васильченко у коментарі Tvoemisto.tv зазначила, що потрібно напрацювати максимально збалансоване й справедливе рішення, завдяки якому буде проведена ефективна мобілізація для підсилення фронту і водночас заброньовані критично важливі працівники, яким важко знайти заміну.
«Хоча дискусії про економічне бронювання тривають, наразі нема жодних готових зареєстрованих законопроєктів щодо цього. Від початку повномасштабного вторгнення в Україні діє система бронювання для критично важливих галузей. Всі кошти, які ми як країна збираємо до бюджету у вигляді податків і зборів, скеровуємо на оборону, оплату праці військовослужбовців, закупівлю боєприпасів. Тому працююча економіка і сплата податків надважливі.
А коли ми розглядаємо питання економічного бронювання, варто говорити про те, як збільшувати нашу економічну спроможність у цілому. Бо завдання держави – знайти механізм, при якому і мобілізація відбувається, і економічний потенціал зберігається», – пояснює вона.
Галина Васильченко вважає, що в Україні є чимало сфер, які потребують змін. Зокрема, ще не завершена ціла низка реформ, як-от, для прикладу, перезавантаження БЕБ, митниці, податкової, які теж впливають на розвиток економіки.
Треба почати з тих, що взагалі не платять податки
Економіст Ростислав Слав'юк вважає, що норма про необхідну суму – 35 тисяч гривень податків – не є обґрунтованою, а недостатнє фінансування армії виникає через те, що значна частина населення не сплачує навіть мінімальних податків.
Колаж 24 каналу
«По-перше, це обумовлене тим, що в нашому суспільстві тільки обмежена кількість осіб отримує зарплату такого високого рівня, що дозволить сплачувати таку суму податків. Це провідні менеджери, керівники банків та представники інших високопосадових категорій, проте їх кількість обмежена.
Якщо ж говорити про оплату праці загалом, то тут можна виокремити два важливі моменти. Перший – чи сплачує особа податки. В нашій країні чимало тих, котрі не мобілізуються і не мають офіційного працевлаштування.
Другий момент полягає в тому, що в Україні існує проблема, коли запровадження економічних заходів не завжди призводить до очікуваного результату. Частина фінансів у нашій країні потрапляє до тіньового сектору. Кажу про випадки, коли люди отримують зарплату «на руки» 50-60 тисяч гривень, а офіційно декларують лише 10 тисяч, решта – в тіні».
Із його слів, в Україні поки що не врегульовані питання, пов’язані з оподаткуванням.
«Якщо ми введемо норму закону, яка прив'яже оподаткування до заробітної плати, то фактично визнаємо, що з семи мільйонів працівників п'ять мільйонів платять податки, а два мільйони не платять. Будуть ті, котрі регулярно сплачують податки, їх і розглядатимуть щодо можливості бронювання. А щодо тих, котрі не сплачують податків, є проблема. І це ключовий момент, який треба врахувати», – пояснює економіст.
На його думку, в нормі закону треба зазначити, що бронювати можуть лише тих, які регулярно сплачують податки, а потім уже розглядати, які саме податки мають бути враховані.
«Мені здається, те, що зараз запропоноване, є просто необґрунтованим, адже в нас, імовірно, може бути лише 10-20 тисяч людей, які офіційно отримують 35 тисяч гривень зарплати», – коментує Ростислав Слав'юк.
Економіст вважає, що Верховна Рада повинна чітко прописати, що лише платники податків мають право на бронювання: «Я вважаю, що краще було б визначити економічне бронювання тільки для тих, які офіційно зареєстровані як працівники і офіційно сплачують податки, а також встановити меншу суму податків. Не можна допустити, щоб один платник податків брав на себе більше відповідальності, ніж інший».
Антоніна Костик
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Пагорб Слави у Львові: як в місті позбуваються радянської «реліквії» і що там може бути
- 9 років після трагедії. Як виглядає колишнє сміттєзвалище у Львові, де бігають зайці
- Як зміниться військовий цвинтар у Львові: символіка, простір і виклики
- «Батьки мають подорослішати!» Ще раз про російський реп у школі Львова і що з цим робити
- «Геополітично людство ще не дісталося дна, але Україна може зупинити це падіння»
- «США переживають те, що українці бачили за Януковича». Виступ Енн Епплбаум у Львові
- «Треба зробити по 100 грн!» Чи зросте у Львові вартість проїзду і що кажуть мешканці
- «Україна платить велику ціну, але попереду історична нагорода»
- Інвестори, земля та «сірі» реєстратори. Що для Львова змінить закон 12089
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- «Мама. Ти надсильна жінка. Я тобою пишаюсь». Розмова з матір'ю Ірини Цибух
- «Граю з «титаном» в нозі». Репортаж з ампфутбольного тренування у Львові
- (Не)добрі сусіди. Що сталось між Сокільниками та Львовом і як порозумітися
- «7 із 10 можуть вижити, якщо поруч ті, що мають базові навички порятунку»
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Палили смерть і заплітали шума. Непопсові традиції Великодня
- «Гора Блаженств» неподалік Львова. Місце, яке варто відвідати
- «Тепер усі пацієнти хочуть бути тут». Як у Львові лікують військових у новому просторі
- «Більше не кіно». Як у центрі Львова хочуть змінити Будинок офіцерів
- Відсторонили голову громади, або Що сталося у Славському, де буде масштабний курорт
- Історія, якій близько 150 років. Як виживає легендарна книгарня НТШ у Львові
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи