
Умовне фото / Unsplash
Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
У січні ДП “Інфоресурс”, підпорядковане Міністерству освіти та науки України, опублікувало відкриті дані про кількість осіб, які були зараховані на навчання у заклади вищої освіти минулого (2023) року, включно з другоосвітниками, яких, як відомо Tvoemisto.tv, деякі виші могли набирати аж до кінця листопада.
Отже, попит на здобуття освіти в 2023 році порівняно з 2021 роком помітно зріс, але це зростання зачепило не всі університети.
Читайте також: Скільки чоловіків у Львові повторно стали студентами і чи отримають повістки
В абсолютних значеннях найбільший приріст зарахувань вступників на денну форму навчання у 2023 році порівняно з 2021роком бачимо в Національному університеті “Львівська політехніка”, Львівському національному університеті природокористування, Національному лісотехнічному університеті України та Українській академії друкарства. Натомість у відносних значеннях найбільший приріст зарахованих на денну форму навчання мав місце у приватних вишах: Прикарпатському та Львівському інститутах МАУП, на Львівському факультеті менеджменту і бізнесу Київського університету культури, у Львівській філії “Європейського університету”.
Серед державних вишів у відносних (відсоткових) значеннях найбільший приріст зарахованих у вже згаданих Львівському національному університеті природокористування, Українській академії друкарства та Національному лісотехнічному університеті України.
Натомість попит на здобуття освіти у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького знижується вже другий рік поспіль, особливо через побоювання іноземців за власну безпеку в Україні.
У Львівському національному університеті імені Івана Франка кількість зарахованих вступників у 2023 році порівняно з 2021 роком дещо знизилась, але водночас 2023 рік був для університету більш успішним, аніж 2022-й. Кількість вступників, зарахованих на денну форму навчання до Українського католицького університету, незначно зросла.
У першій п’ятірці львівських вишів за кількістю зарахованих на денну форму вступників відбулися за два роки значні зміни. Якщо перше і друге місця посідають, як і раніше, Національний університет “Львівська політехніка” та Львівський національний університет імені Івана Франка, то на третьому, четвертому і п’ятому місцях тепер зовсім інші виші.
Читайте також: «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
У 2021 році це були Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького та Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка.
У 2023 році їхні місця зайняли Львівський національний університет природокористування (піднявся з 8-го на 3-тє місце), Національний лісотехнічний університет України (піднявся з 11-го на 4-те місце) та Українська академія друкарства (піднялася з 13-го на 5-те місце). До речі, нагадаємо, що цю академію ще 2022 року Міністерство освіти та науки України планувало реорганізувати шляхом приєднання до Львівського національного університету імені Івана Франка.
Найцікавіші дані стосуються зарахувань на денну форму вступників-другоосвітників. Здобувачами другої освіти Tvoemisto.tv тут вважає лише тих вступників, яких зарахували на бакалаврську програму на підставі іншого диплома бакалавра та на магістерську програму на підставі іншого диплома магістра.
Другоосвітників за два роки у вишах області стало значно більше. Змінилися й умови вступу у багатьох вишах на користь таких вступників. У 2021 році зарахованих на денну форму навчання другоосвітників у вишах області було менш ніж 70. У 2022 році – вже понад 450, а у 2023 році – понад 1500. Додамо, що сюди не зараховані ті, що мали перерву в здобутті освіти, і, наприклад, через п’ять років після отримання диплома бакалавра були прийняті на магістерську програму.
Згідно з підрахунками Tvoemisto.tv в п’яти приватних вишах області частка здобувачів другої освіти торік становила більш ніж 40%, іноді 60% усіх зарахованих на денну форму навчання. Мовиться про Львівську філію “Європейського університету”, Львівський інститут менеджменту, Прикарпатський та Львівський інститути МАУП, а також Львівський факультет менеджменту і бізнесу Київського університету культури. Якщо ж мовиться про державні виші, то серед зарахованих на денну форму навчання до Української академії друкарства здобувачів другої освіти було майже 24%.
Читайте також: Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
Чому МОН планує скоротити кількість вишів
Як ми вже писали, фіктивні довідки, опікунство, інвалідність – лише частина незаконних лазівок для ухилення військовозобов’язаних від мобілізації. Від початку повномасштабної війни, щоб уникнути призову, деякі громадяни України почали використовувати для цього ще й повторний вступ до вишу. У Верховній Раді добре знають про хитрощі так званих ухилянтів. Депутати навіть зареєстрували законопроєкт щодо тих осіб, які вдруге здобувають вищу освіту. Якби його ухвалили, законодавчі зміни зачепили б інтереси щонайменше 60 тисяч «повторних» студентів віку 25-30 років.
Із них, зі слів одного високопосадовця, можна було б сформувати 13 бойових бригад.
Натомість Міністерство освіти та науки вирішило боротися не з «повторними» студентами, а з надто великою кількістю вишів.
Зокрема, заступник міністра освіти та науки України Михайло Вінницький в інтерв'ю виданню The Ukrainians заявив, що в Україні потрібно зменшувати кількість вишів через скорочення кількості абітурієнтів і що цей процес відбуватиметься поступово.
«Уже розроблений законопроєкт щодо передумов модернізації мережі закладів вищої освіти. Однак насправді це законопроєкт не лише про зменшення кількості університетів, а й про покращення їхньої якості», – пояснив Вінницький.
Заступник міністра розповів, що торік в Україні було до 360 тисяч випускників шкіл, тоді як у 2008 році – 640 тисяч. Подальші прогнози також невтішні.
«Спираючись лише на демографію, яка не враховує показники міграції, пов'язаної з війною, бачимо постійне зменшення кількості осіб, які народилися на території України 17 років тому. До 2033 року матимемо приблизно 300 тисяч випускників – і це цифра, яка передбачає повернення поки що не підконтрольних Україні територій», – додав він.
Щодо університетів, то, за його твердженням, у 2008 році в Україні функціонувало майже 350 навчальних закладів, у яких в середньому було по 6,7 тисячі студентів. У 2021 році загальна кількість закладів зменшилася до 300, але в середньому в кожному з них було тільки 3,4 тисячі студентів.
Ліквідація або ж об’єднання неминуче зачеплять і виші Львівщини, однак достовірної інформації про це наразі немає.
Дмитро Борисов
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
___________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові