Фото: Твоє місто

Фото: Твоє місто

«Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК

39349 0
До 16 липня усі військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років повинні оновити свої персональні дані. Це можна зробити через територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) або за допомогою застосунку «Резерв+» від Міноборони. Дані мають оновити й військовозобов'язані жінки. Журналістка Tvoemisto.tv, відвідавши львівські ТЦК і ЦНАП, розповідає, чи запрацювала електронна черга та що кажуть призовники.

«Я 30 років не був у військкоматі»

Середа, 29 травня. Біля районного відділу військкомату у Львові зібралися десятки чоловіків. Є тут і декілька жінок. Більшість із них прийшли, щоб оновити свої персональні дані, дехто, щоб вклеїти штрихкод, ще хтось на військово-лікарську комісію. 

На вулиці панує мовчанка, чоловіки перекидаються поглядами, лише дехто підтримує розмову. Говорять здебільшого про ситуацію в країні. Біля воріт зібралися юні хлопці, є й старші чоловіки.

«Стоїмо з товаришем із пів на восьму, думали, тут формується жива черга, але виявилося, що є електронна. Про це нас не повідомили. Чекаємо дев’ятої години, обіцяли, що тоді всіх пустять за ворота. Думаю, сьогодні буде більше людей, зараз їх доволі мало (приблизно 60 осіб – Ред.)», – розповідає Василь, який прийшов оновити свої облікові дані.

Його товариш, 58-річний Іван, є інвалідом ІІ групи. Він також прийшов оновити свої дані. Каже, якщо покличуть, піде на фронт. 

48-річний Павло додає, що трохи страшно було йти, але все-таки наважився.

«Я тридцять років не був у військкоматі й не оновлював даних», – признається чоловік, сподіваючись отримати відстрочку.

На запитання журналістки Tvoemisto.tv, чому не пішов до ЦНАПУ оновити дані, відповідає: «ЦНАПи не годяться. Оновиш там документи, але все одно доведеться йти сюди. Тут краще оновити, отримати штрихкод, і тебе одразу скерують на ВЛК».

О 9:00 в Україні щодня триває загальнонаціональна хвилина мовчання для вшанування пам’яті загиблих у російсько-українській війні. З подвір’я школи, яка поруч, долинають звуки гімну. Після цього чоловіків та жінок із черги пускають за ворота. На вході перевіряють документи і скеровують до потрібного місця. Тут усе розподілене по районах Львова.

«Без запису не приходьте»

Електронна черга в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки Львівщини запрацювала нещодавно. Однак не всюди. Охочі оновити дані в ТЦК та СП можуть записатися онлайн і прийти у визначений час.

Щоправда, більшість чоловіків із черги про електронну чергу чують уперше. Сьогодні їм не вдасться оновити дані.

«Списки, які були минулого тижня на 800–900 осіб, уже не актуальні. Зараз лише електронна черга, – пояснює Михайло, який записався у військкомат онлайн. – Уже тиждень ходжу сюди, вони запровадили цю чергу декілька днів тому. Раніше я був 700-м у списку».

У нашу розмову втручається військовозобов’язаний Дмитро: «Тих, кого спіймають, уже не відпускають. Тут не забирають одразу, спершу потрібно пройти військово-лікарську комісію (ВЛК). Але якщо затримали на вулиці, то одразу везуть на полігон».

Жінка-медикиня теж сьогодні прийшла до львівського військкомату: «Кожен має визначену годину для відвідання. В понеділок мені сказали, що живої черги вже нема, потрібно приходити лише тоді, коли зареєструвався. Тому важливо все зробити до 16 липня, бо можуть накласти штраф», – каже вона.

На вході до приміщення ТЦК стоїть працівник військкомату, який запитує людей, чи записалися вони в електронну чергу, перевіряє їх у списку та скеровує у відповідні кабінети:

– Електронна черга є?

– Була вчора.

– Чому сьогодні прийшли?

– Учора був на роботі.

– Якщо ви оновити дані, то тільки через електронну чергу.

Читайте також: Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні

Як записатися в електронну чергу та які документи потрібні ТЦК

Записатися на прийом до ТЦК та СП для оновлення даних можна за посиланням:

  • виберіть ТЦК та СП, в якому перебуваєте на обліку, або за місцем вашої актуальної реєстрації;

  • введіть ваші персональні дані для запису;

  • підтвердьте номер телефону;

  • отримайте повідомлення з датою та часом вашого візиту.

Оновити дані варто до 16 липня, інакше загрожує штраф від 17 тисяч гривень. Уточнити дані (номер телефону, e-mail та адресу проживання) мусять:

  • призовники 17–25-річного віку; 

  • військовозобов'язані 25–60-річного віку; 

  • жінки з медичною та фармацевтичною освітою, які перебувають на військовому обліку; 

  • військовозобов'язані, які проживають за кордоном; 

  • заброньовані особи (їх на ВЛК не відправляють).

Оновити дані в ТЦК можна менш ніж за 10 хвилин. Після чого всіх чоловіків скеровують на військово-лікарську комісію. Відтак військовозобов’язаного визнають придатним або непридатним. Нещодавно в Україні скасували статус обмежено придатного. Тепер військові та військовозобов'язані можуть бути тільки придатними чи непридатними для військової служби. Ті ж чоловіки, які мають статус обмежено придатного, мусять упродовж дев’яти місяців пройти повторну військово-лікарську комісію.

У військовий обліковий документ вклеюють штрихкод, який автоматично генерує Реєстр військовозобов’язаних «Оберіг». Ця позначка підтверджує, що людина виконала вимоги законодавства щодо мобілізації й оновила свої дані в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Відсутність штрихкоду у військовому квитку чи іншому обліковому документі вказує на те, що дані не оновлені.

Як з’ясувало Tvoemisto.tv, 29 травня оновити дані прийшли переважно ті чоловіки, які мають право на відстрочку. А ті, які отримали повістки, не завжди з’являються у військкоматі. Цифр тут не розголошують, проте кажуть, що Львівщина виконує всі показники щодо мобілізації.

Читайте також: Як Рада пропонує бронювати від мобілізації військовозобов'язаних. Пояснення

Як оновити дані в ЦНАПах 

Оновити особисті дані, а саме фактичну адресу проживання, мобільний номер, адресу електронної пошти (за її наявності) можна і в львівських ЦНАПах.

Марта Федорчак, керівниця відділу адміністративних послуг департаменту гуманітарної політики розповіла Tvoemisto.tv, що станом на 28 травня вже понад 1700 людей оновили свої особисті дані в місцевих ЦНАПах. Щодня в одне відділення приходять щонайменше від 60 до 80 осіб.

Із її слів, у ЦНАПах лише жива черга, електронної немає: «Люди беруть талон, подають документи і потрапляють до адміністратора, який реєструє дані. Після оновлення даних людина отримує витяг, який підтверджує виконання норми закону й уточнення військових облікових даних. Дані автоматично потрапляють у систему, яка дає зворотний зв'язок. Якщо інформації про людину немає, система вказує на необхідність звернутися до ТЦК».

Загалом дані вносять в Єдину систему. ЦНАП ні з ким не співпрацює. Якщо про людину немає жодної інформації, система повідомляє, що уточнити дані неможливо. 

Документи, видані після оновлення особистих даних в ЦНАПі чи ТЦК, є рівнозначними. Проте навіть за умови оновлення даних у ЦНАПі військовозобов’язані мають з'явитися до РТЦК і СП, зокрема для скерування на військово-лікарську комісію.

За результатами ВЛК людина або отримує відстрочку від мобілізації, або ж буде визнана придатною чи непридатною для проходження військової служби. 

Як оновити дані у застосунку Резерв+

Оновити дані через застосунок можна так:

1. Завантажити додаток:

2. Після завантаження потрібно зареєструватися за допомогою системи BankID НБУ, обрати свій банк і підтвердити авторизацію.

3. Після авторизації потрібно підтвердити номер мобільного телефона.

4. Після цього з'явиться запит на підтвердження поточної адреси проживання та електронної пошти.

4. Якщо будь-які з цих даних змінилися, їх можна оновити, підтвердивши через смс-повідомлення або код, який прийде на електронну пошту.

5. Після оновлення даних потрібно обрати код із чотирьох цифр, за яким буде здійснюватися вхід у застосунок.

За умови успішного завершення процедури на екрані смартфона з’явиться відповідне повідомлення. 

Після оновлення з'явиться інформація з реєстру «Оберіг» і статус військовозобов'язаного. Якщо все в нормі, особа стоїть на обліку та її дані успішно оновлені – вимоги закону виконані. Якщо ж у ваших даних із реєстру «Оберіг» є помилки або вони неактуальні, треба звернутися в ТЦК.

Реєстрація в електронному кабінеті не звільняє від проходження військово-лікарської комісії. Але подальша комунікація з ТЦК здійснюється в звичному режимі, тобто через виклик за повісткою. 

Загалом із 18 травня понад 1,1 мільйона військовозобов'язаних українців оновили дані через «Резерв+». Для порівняння: майже 55 тисяч – через центри адмінпослуг та майже 38 тисяч – через ТЦК.

Додамо, що у Верховній Раді хочуть запропонувати продовжити термін оновлення даних військовозобовʼязаних до 150 днів, адже виявилося, що система ТЦК не готова прийняти ту кількість громадян, які пішли оновлювати дані.

Антоніна Костик

Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав. 

____________________________________________________________________________________

Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.

Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми  про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.

 

Вибір Твого міста

+
Щодня наша команда працює над тим, щоб інформувати Вас про найважливіше в місті та області. За роки своєї праці ми довели, що «Твоє місто» - це медіа, якому справді можна довіряти. Долучіться до Спільноти Прихильників «Твого міста» та збережіть незалежне медіа для громади. Кожен внесок має значення!