
фото умовне
Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
Із початку 2024 року на дорогах Львова та області сталося 73 дорожньо-транспортні пригоди за участі велосипедистів, 60 із них – з потерпілими. Натомість за аналогічний торішній період відбулося 65 таких ДТП. Внаслідок аварій шестеро власників двоколісного транспорту загинули, ще 61 отримав тілесні ушкодження. Часом на велосипедах травмуються діти. У середу, 19 червня, поблизу перехрестя біля оперного театру водій маршрутки збив 11-річного велосипедиста. Від отриманих травм хлопчик помер у лікарні.
Як повідомили в пресслужбі ЛМР, зі слів водія маршрутки, 19 червня близько 16:00 автобус №51, який належить приватному перевізнику «УСПІХ БМ», здійснював поворот праворуч на перехресті, де не працював світлофор. Аж раптом на пішохідний перехід виїхав велосипедист, внаслідок чого відбулося зіткнення. За кермом автобуса перебував 60-річний водій із 20-літнім стажем роботи.
До приїзду «швидкої» та поліції небайдужі люди підняли транспортний засіб, щоб витягти з-під нього велосипедиста. Дитину госпіталізували до реанімаційного відділення у вкрай важкому стані з внутрішніми кровотечами, розривами легенів та внутрішніх органів.
«Дитину доправили у вкрай важкому стані, були розірвані легені», – повідомив завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії дитячої лікарні Святого Миколая Ярема Безніско. Хлопчикові зробили переливання крові та прооперували його. Медики боролися за життя пацієнта, але після чотирьох годин перебування в лікарні він помер.
Зазначимо, що за фактом слідчі відкрили кримінальне провадження за ч. 2 ст. 286 (Порушення правил безпеки дорожнього руху) Кримінального кодексу України. Санкція статті передбачає покарання – позбавлення волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права керування транспортними засобами на строк до трьох років або без такого.
Не працював світлофор
Натомість, як пояснили в департаменті мобільності та зв'язку Львівської міської ради, на момент ДТП світлофори на цій локації не працювали через знеструмлення.
«От скажіть, за ці роки, що триває війна і вимикають електроенергію, невже не можна було обладнати світлофори резервним живленням? Вам потрібно було дочекатися смерті дитини? Підозрюю, що це тільки початок», – відреагувала на інцидент львівська адвокатка Галина Янко.
Як повідомив директор департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури Олег Забарило під час засідання транспортної комісії ЛМР 24 червня, загалом на обслуговуванні «Львівавтодору» перебувають 170 світлофорних об’єктів. За перший рік повномасштабного вторгнення визначили 20 пріоритетних об’єктів, де є найбільші ризики з погляду аварійності. Станом на сьогодні 10 об'єктів обладнані блоками безперебійного живлення, які подовжують роботу світлофорів у разі знеструмлення на чотири – десять годин.
Ще 13 світлофорів на критичних перехрестях підключили до генераторів, які живляться від сусідніх комерційних приміщень під час знеструмлень. Серед них світлофор на перехресті проспекту Свободи – Чорновола – Городоцької, де нещодавно водій маршрутки збив 11-річного ровериста.
«Тут усе залежить від людського фактора. Хтось не має пального, хтось затримується між знеструмленням і запуском генератора. Може змінитися група. В такому випадку найкращим рішенням є використання блоків безперебійного живлення, які забезпечують негайне ввімкнення світлофора. Однак де гарантії, що підприємці вчасно ввімкнуть генератори?» – пояснює Олег Забарило.
Наразі в місті працюють над встановленням ще 20 блоків безперебійного живлення, які забезпечать роботу 37 світлофорних об’єктів. Вартість одного блока становить майже 200 тис. грн. Загалом, щоб обладнати всі світлофори Львова джерелами альтернативного живлення, знадобляться понад 30 млн грн.
Голова транспортної комісії ЛМР Ігор Зінкевич повідомив, що 19 червня світлофор на ділянці, де водій маршрутки збив 11-річного хлопчика на велосипеді, не працював через зміну групи планових знеструмлень. Цей світлофор підключений до генератора підприємця, в якого у той день час знеструмлення не збігся з часом відключення світлофора, тому генератор не був увімкнений.
«Через зміну групи знеструмлення той об'єкт, до якого був під’єднаний світлофор, не ввімкнув генератор. А ми як місто і «Львівавтодор» не сповістили поліцію, бо були впевнені, що є альтернативне джерело живлення в світлофора», – додав Ігор Зінкевич.
У «Львівавтодорі» стверджують, що сповістили патрульну поліцію про потребу регулювання руху.
«У мене питання до наявності регулювальників на складних перехрестях, яких я не бачила дуже давно. Бракує людей? Чудова нагода навчати й залучати до цього жінок (для них різні організації проводять численні перекваліфікаційні тренінги) або волонтерів, як колись працювали «жовті добродії», або / або. Оновлення розмітки піших переходів, альтернативне освітлення, акумулятори, додаткові дорожні знаки, додаткові навчання дітей у школах правил дорожнього руху, а також закупівля світловідбивних елементів із, наприклад, гарним брендуванням школи. Певна, є й інші рішення», – написала голова ГО «Батьки в дії» Юлія Гвоздович.
Де може їздити дитина
Хлопчик потрапив у аварію, перетинаючи на велосипеді пішохідний перехід. Згідно з правилами дорожнього руху їхати дорогою на велосипедах дозволяється лише особам, які досягли 14-річного віку. Діти до 14 років можуть їздити тільки в парках, скверах, дворах, стадіонах тощо. Їзда на велосипеді та пішохідних доріжках і тротуарах заборонена, окрім дітей до семи років на дитячих велосипедах під наглядом дорослих. Тож хлопчик не мав би кататися на велосипеді в центрі міста.
Також важливо зауважити, що всім велосипедистам не можна перетинати дорогу на пішохідному переході, так само як і розвертатися на ньому. В цьому випадку потрібно зійти з велосипеда та перейти дорогу як пішохід.
Придбавши дитині велосипед, батьки передусім зобов’язані подбати про її безпеку. Згідно зі ст. 12 КУпАП адмінвідповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення правопорушення 16-річного віку. А згідно з ч. 3 ст. 184 КУпАП за вчинення адміністративних правопорушень дітьми, які досягли 14–16 років, відповідальність несуть батьки.
Зазначимо, що кермувати скутером і мопедом в Україні дозволяється з 16-річного віку. Навчання в автошколі можна розпочати раніше, але право на керування цими транспортними засобами можна отримати лише разом із водійським посвідченням категорії А1 або А. Керувати три- й чотириколісними транспортними засобами вагою до 400 кілограмів дозволено тільки при досягненні повноліття та за наявності водійського посвідчення категорії В1.
Чи треба перевіряти знання ПДР дітьми
На противагу скутерам і мопедам для керування велосипедом в Україні не потрібно складати жодних іспитів. Натомість у Польщі для їзди на велосипеді знадобиться ліцензія. Діти, досягнувши 10 років, повинні скласти спеціальний іспит. Підлітки, які досягли 16 років, можуть отримати ліцензію на керування транспортним засобом категорії B1.
У Польщі дороги, призначені для велосипедистів, позначені спеціальною розміткою. Дорогами загального користування можуть їздити тільки повнолітні велосипедисти.
У Німеччині для їзди на велосипеді дорогами загального користування не потрібен спеціальний дозвіл. 10-річні діти можуть їздити на велосипеді пішохідною доріжкою, а батьки, які їх супроводжують, мають користуватися велосипедною доріжкою. За порушення цього правила передбачений штраф у розмірі 15 євро.
Багато батьків вирішують, що їхня дитина може самостійно кататися на велосипеді серед дорожнього руху тільки тоді, коли успішно пройде курс їзди на велосипеді в початковій школі. Як правило, цей курс проходять у четвертому класі, тобто у віці 10 років. Якщо дитина бажає навчитися кермувати велосипедом, у німецьких містах також діють велошколи. У багатьох містах діти можуть випозичити велосипед на тренувальному майданчику і навчитися кататися самостійно, без відвідування спеціальної школи.
Як повідомили в патрульній поліції Львівщини, у Львові шкільні офіцери поліції та велопатрульні щоразу проводять профілактичні бесіди з дітьми у навчальних закладах, літніх таборах, парках, скверах, дворах та нагадують про правила, яких варто дотримуватися власникам двоколісного.
Зважаючи на постійні перебої зі світлом, а також часом небезпечні для руху львівські перехрестя, батькам юних роверистів важливо знати правила дорожнього руху, які поширюються на велосипедистів, і передати ці знання своїм дітям. А в школах приділяти більшу увагу вивченню правил дорожнього руху.
Редакція «Твого міста» щиро співчуває батькам та родичам загиблого Іллі. Сподіваємося, дорослі подбають, щоб дітям на вулицях було безпечно.
Наталія Вареник
Фото умовне
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
____________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- «7 із 10 можуть вижити, якщо поруч ті, що мають базові навички порятунку»
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Палили смерть і заплітали шума. Непопсові традиції Великодня
- «Гора Блаженств» неподалік Львова. Місце, яке варто відвідати
- «Тепер усі пацієнти хочуть бути тут». Як у Львові лікують військових у новому просторі
- «Більше не кіно». Як у центрі Львова хочуть змінити Будинок офіцерів
- Відсторонили голову громади, або Що сталося у Славському, де буде масштабний курорт
- Історія, якій близько 150 років. Як виживає легендарна книгарня НТШ у Львові
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська