
Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
Район, про який мовитиметься, в минулому столітті був німецькою колонією та приміським робітничим поселенням. У 1860-х роках тут викопали рів, де пролягає залізнична колія, яку тоді вважали межею Львова. До цього місця простягалися міські лани, Кульпарків тоді вважали селом, тож зелені було чимало.
Відтоді ситуація із зеленими зонами в мікрорайоні значно змінилася. Зараз найближчими для мешканців мікрорайону є невеликий сквер на розі вулиць Петлюри та Садової, навпроти ринку, а також два більші, з дитячими майданчиками, на Коновальця, біля кінцевої зупинки трамвая №2, куди можна пройти аварійними сходами і на вулицю Героїв УПА. До найближчого парку на Виговського – 25 хвилин пішки від перехрестя Садова – Кульпарківська.
Цікаво, що на території психіатричної лікарні є один із витоків Полтви. Потічок тече вздовж колії, наповнює Піскові озера та слугує одним із основних наповнювачів цих озер. Якщо його забудують, озера можуть висохнути.
Читайте також: «Зберегти історичне середовище». Як змінюються львівські Байки і Кастелівка
З 2015 року район почав обростати багатоповерхівками. Наразі формується з трьох масштабних житлових центрів – «Парус City», «Парус Парк» на Кульпарківській та Safe Town на Садовій.
Так на вулиці Кульпарківській «замайорів» синьо-білий житловий комплекс «Парус Парк», а з 2018 року навпроти, в колишніх приміщеннях заводу «Кінескоп», почали влаштовувати офісні приміщення. Історик та краєзнавець Микола Майданський розповідає, що наприкінці XIX століття теперішня вулиця Героїв УПА теж була робітничим кварталом. У радянський час тут почали будувати різні підприємства, зокрема «Кінескоп», та будинки для працівників і їхніх родин.
ЖК «Парус Парк»
Водночас на стадії інтенсивного будівництва перебуває ЖК «Парус City», що на Кульпарківській, 93. Це багатоповерховий житловий комплекс бізнес-класу площею 6,5 га. Житло планують доповнити офісним центром, обіцяють влаштувати дитячий садок.
ЖК «Парус City»
Головний архітектор Державного інституту проєктування міст «Містопроект» Юрій Столярова вважає, що з усіх цих вулиць найкраще розвинута інфраструктура на Садовій. На ній функціонує ринок «Новий», ТЦ Sadova та головний європейський офіс компанії SoftServe. Колись на цьому місці були цегельні. У 60-х роках ХХ століття їх засипали і звели там складські приміщення та гаражі. Тепер цією вулицею пролягають велосмуги з обох боків та створені місця для паркування автомобілів. Є озеленення вздовж дороги, охайні тротуари.
Офіс SoftServe
На куті вулиці Садової, на Кульпарківській, 96, ТзОВ «Тібет» і ТзОВ «Львівська інвестиційна компанія» у 2021 році почали будувати багатоквартирний житловий комплекс Safe Town із вбудованою автостоянкою та громадськими приміщеннями. Комплекс складатиметься із семи секцій будинків до 16 поверхів, у яких буде близько 300 квартир.
«У цьому ЖК передбачене приміщення площею до 500 метрів квадратних під спеціалізований навчальний заклад, однак вони ще мусять разом із містом визначитися, що це має бути. Вірогідно, там облаштують дитячу музичну школу. Також передбачений дошкільний приватний навчальний заклад», – розповідає Юрій Столяров.
ЖК Safe Town
Зазначимо, що, за даними платформи Youcontrol, керівником ТзОВ «Тібет» є Петро Петрушевський, співзасновником цієї компанії був теперішній депутат ЛМР від «Європейської солідарності» Остап Доскіч. Зараз він є заступником директора у ТОВ «Тібет». Інша компанія, ТзОВ «Львівська інвестиційна компанія», належить Назару Бербеці й Тарасу Дідику. Назар Бербека також є депутатом ЛМР від «Європейської солідарності».
Новий торговий центр дав сильний поштовх розвитку не лише вулиці Садової, а й усього мікрорайону, тому стає щораз привабливішим для мешкання.
«ТЦ Sodova суттєво змінив можливість якісного проведення часу в громадському просторі. Навкруги багато офісних приміщень і будинків, але досить мало місця для відпочинку чи задоволення інших потреб. Також навколо нього облаштували невеликий громадський простір, де приємно проводити дозвілля. Туди відразу почали ходити люди», – веде далі Юрій Столяров.
ТЦ Sodova
Як зміниться район
«Любінське сяйво» на перетині вулиць Садової та Петлюри – єдиний ринок у мікрорайоні. Його планують зробити комунальним, перенести на ділянку неподалік, де вже звели торговий центр, а на площі хочуть організувати громадський простір.
Вигляд ринку «Любінське сяйво» станом на зараз
Сучасний критий комунальний ринок на Садовій – Петлюри зведуть коштом приватного інвестора, а саме ТОВ «Спецбудмонтажпроект». Ринок залишиться у власності міста, сюди після закінчення будівництва переїдуть підприємці з «Любінського сяйва».
Читайте також: Громадський простір, комунальний ринок і ТЦ. Як зміниться локація на перехресті Петлюри - Садової
Візуалізація майбутнього ринку
Завдяки активній модернізації простору дійшла черга й до ділянки колишніх складів «Сільмашу». До детального плану території в межах вулиць Кульпарківської, Садової, Петлюри, Любінської та залізничної колії пропонують внести зміни. Зокрема, на розі Любінської та залізничної колії планують звести багатофункціональну громадську будівлю, три житлові квартали, школу та коворкінг-центр.
Ділянка, яку планують забудувати
У згаданих трьох кварталах зможуть мешкати майже 2200 людей. Під будинками розмістять підземні паркінги, а це 800-900 паркомісць.
Також поруч із житловими кварталами забудовник готовий віддати близько 0,6 га під школу, де зможуть навчатися до 350 дітей.
«У проєкті ми пропонували біля школи звести коворкінг. Однак, зважаючи на позицію головного архітектора міста, вирішили його забрати, натомість організувати відкритий озеленений громадський простір у вигляді скверу. Це чудова ідея, адже діти зможуть там бігати під час перерви. Це рішення додає «громадськості» і площі, і житловим будинкам, і школі. Але ми не відмовляємося від ідеї коворкінгу й того, що учні старших класів зможуть там займатися, тому його облаштують на першому поверсі одного з будинків», – додав Юрій Столяров, який розробляв ці зміни до ДПТ.
Візуалізація ДП ДІПМ «Містопроект»
Імовірно, три житлові комплекси та школу зводитиме компанія «Інтергал-Буд» екснардепа від «Партії регіонів» Володимира Зубика.
Кульпарківська стоїть у заторах
Із одного боку, нові ЖК, офіси та навчальні заклади вдихають нове життя у розвиток кварталу, а з другого – створюють додаткове навантаження на транспортну систему міста. Інтенсивна забудова неабияк впливає на транспортні потоки в районі, у якому вже чимало транспортних проблем. Кульпарківська є однією з радіальних вулиць Львова на зразок Городоцької, Шевченка, Стрийської, Зеленої. Тож не дивно, що вона повністю завантажена, пояснив у коментарі >;Tvoemisto.tv екскерівник відділу транспортного планування та моделювання ЛКП «Львівавтодор» Роман Зубачик.
«У нас радіально-кільцева схема планування міста, але, на жаль, вона ще не завершена. Тобто в нас, по суті, немає всіх сформованих кілець. Велика частка транспорту припадає саме на ці радіальні вулиці, зокрема на Кульпарківську», – вважає він.
Найбільше транспортне навантаження припадає саме на ділянку від Наукової до Героїв УПА. Там дуже часто утворюються затори. Ускладнює ситуацію й організація дорожнього руху, яка розвивалася еволюційним шляхом.
Наприклад, на перехресті вулиць Наукової та Кульпарківської організований рух по колу, а вже на наступному (Кульпарківська – Щирецька) є перехрестя, проїзд яким регулюється світлофором. Далі наступне кільце – на перехресті вулиць Кульпарківської, Володимира Великого та Виговського, після якого знову світлофор – на перехресті Кульпарківської та Перфецького.
«Якщо світлофор формує в транспортному потоці певну періодичність, тобто автомобілі від перехрестя до перехрестя прибувають, скажімо, групами, то при появі кільця між двома світлофорами вона руйнується. В підсумку отримуємо те, що можемо спостерігати на Кульпарківській: пропускна здатність перехресть уже давно вичерпалася, вся вулиця в заторах», – пояснює Роман Зубачик.
Читайте також: У Львові планують реорганізувати рух на найбільш проблемних перехрестях. Перелік
Натомість, на думку фахівця, кільце не є панацеєю для розв’язання всіх транспортних проблем. У випадку з вулицею Кульпарківською насамперед потрібно відрегулювати роботу світлофорів.
«Ми б тоді дозовано пропускали транспорт у центральну частину міста. Наприклад, перший світлофор на Кульпарківській пропускає стільки транспорту, скільки може проїхати на наступному, без утворення значних черг із автомобілів, які досягали б попереднього світлофора. Ось таке глобальне рішення, щоб зменшити навантаження на вулицю Кульпарківську й нівелювати оці регулярні затори, які утворюються, особливо у вранішні пікові години», – зазначив Роман Зубачик.
Тобто ситуацію на Кульпарківській можна було б виправити шляхом встановлення додаткових «розумних» світлофорів, роботу яких потрібно фахово відрегулювати. Мовиться, щоправда, про чималі кошти, які у час повномасштабного вторгнення доцільніше скеровувати на допомогу війську.
Наталія Вареник
Фото: Твоє місто
_____________________________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- Пагорб Слави у Львові: як в місті позбуваються радянської «реліквії» і що там може бути
- 9 років після трагедії. Як виглядає колишнє сміттєзвалище у Львові, де бігають зайці
- Як зміниться військовий цвинтар у Львові: символіка, простір і виклики
- «Батьки мають подорослішати!» Ще раз про російський реп у школі Львова і що з цим робити
- «Геополітично людство ще не дісталося дна, але Україна може зупинити це падіння»
- «США переживають те, що українці бачили за Януковича». Виступ Енн Епплбаум у Львові
- «Треба зробити по 100 грн!» Чи зросте у Львові вартість проїзду і що кажуть мешканці
- «Україна платить велику ціну, але попереду історична нагорода»
- Інвестори, земля та «сірі» реєстратори. Що для Львова змінить закон 12089
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- «Мама. Ти надсильна жінка. Я тобою пишаюсь». Розмова з матір'ю Ірини Цибух
- «Граю з «титаном» в нозі». Репортаж з ампфутбольного тренування у Львові
- (Не)добрі сусіди. Що сталось між Сокільниками та Львовом і як порозумітися
- «7 із 10 можуть вижити, якщо поруч ті, що мають базові навички порятунку»
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Палили смерть і заплітали шума. Непопсові традиції Великодня
- «Гора Блаженств» неподалік Львова. Місце, яке варто відвідати
- «Тепер усі пацієнти хочуть бути тут». Як у Львові лікують військових у новому просторі
- «Більше не кіно». Як у центрі Львова хочуть змінити Будинок офіцерів
- Відсторонили голову громади, або Що сталося у Славському, де буде масштабний курорт
- Історія, якій близько 150 років. Як виживає легендарна книгарня НТШ у Львові
- Чим славиться Львівська політехніка та хто може стати її новим ректором
- «Вибачте, я купив це авто до того, як Маск збожеволів». Що з електрокарами у Львові
- Шевченко, якого ми не знаємо
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- «Мене звати Надія. Надія на все», або Ноїв ковчег для бідних у Львові
- «Після тренінгу не страшно служити». Репортаж про поводження зі зброєю
- «Це частина боротьби», – пані Посол ЄС про вступ України до Євросоюзу
- Одну з поліклінік Львова суттєво оновлять. Що зміниться для пацієнтів
- Музей, військовий меморіал і кладовище. Як змінюється Личаківський цвинтар у Львові
- Предмет, якого не було 30 років. Що обов'язково вивчатимуть у школах і як це буде у Львові
- На рак шийки матки хворіють навіть 18-річні. Як зберегти жіноче здоров’я
- «Маємо відкрити «хвіртку» наступним поколінням», або Що не так із військовими меморіалами
- Серед учнів – шкільна вчителька. Де у Львові навчитися керувати безпілотниками
- «Не брешіть дітям і зацікавлюйте їх», – 26-річна переможниця «Освітньої премії Львова»
- «Шкільні канікули треба скоротити». Про вчителів, учнів та школи у Львові
- «Частину з них віддають у притулки». Чому на свята тварина − не подарунок
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Два тижні істерика, потім команда працювала з ранку до вечора», – СЕО Well Bud Катерина Джичка
- Сім рішень для розвитку України, або Без чого ми не зможемо вступити в ЄС
- Коли Захід дасть усе, що просить Україна, та чому нам треба мілітаризувати суспільство
- «Нам треба переосмислити ставлення до солдата», – військовий «Пророк»
- Проєкт на десять років, або Чи зможуть розвантажити Личаківську у Львові
- Зірка як символ. Яким цього року у Львові буде Різдво
- Львів'яни, економте під час «вуха котика», або Що з електроенергією в Україні
- «Ізолятор як покарання»? Що відбувається в інтернатах на Львівщині
- На «захисті» науки. Хто у Львові цього року став аспірантом
- Квартири у Львові подорожчають? Огляд ринку нерухомості під час війни
- Приватизація чи комунальна власність. Що буде з давньою солеварнею в Дрогобичі
- Як колишній механік, банкір і кицька Ракета збивають «шахеди» на Львівщині
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова