
«Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
Чому вона знаходить спокій лише тут, чи справді на війні всі найкращі, про що не варто говорити зараз, чому війна – не час для демократії, але час, аби нарешті почати спілкуватись українською, як українці користають з програм для біженців та підтримки за кордоном, чому в Канаді тепер не найкращий час для українських питань і чому російська культура лайна варта, Tvoemisto.tv розповіла канадійка українського походження, колекціонерка і волонтерка Устина Стефанчук.
Ти щойно прибула з Канади і завтра знову збираєшся на передову. Отак з корабля на бал, хоча не знаю, чи доречно називати війну балом.
Якщо це промовляти, то звучить ще страшніше, аніж відбувається насправді. Я просто взагалі не сплю, тільки бігаю. Щойно купувала цвяхи та скоби для бліндажів, а вже за годину маю закуповувати ще якісь штуки. Я другу добу у Львові – і весь час як не в «Епіцентрі», то на якомусь автоскладі, як не на авторинку, то на радіоринку.
Ти багато пишеш про родину у Львові. Думаю, вони багато натерпілися від росіян ще в минулому столітті.
Згрубша, як і будь-яка галицька родина. І по батьковій, і по материній лінії – це Сибір, Казахстан, десять років рубання лісу… Якось так. Потім поневіряння в чужому місті. Бо Львів був місцем народження, але після заслання і повернення всі знайомі та родичі відцуралися – це ж «вороги народу». Так було, але, як на мене, це зовсім не унікальна історія для Львова.
Які в тебе плани на цей приїзд?
Ти знаєш, прозвучить банально, але про плани я стараюся не говорити, бо на тій ділянці, якою я зараз займаюся, це погано з двох причин: по-перше, не можу озвучувати локації та напрямки, куди збираюся їхати, по-друге – просто дуже боюся взагалі озвучувати якісь свої плани. Тому що всякі погані речі стаються з моїми друзями, зі мною, довкола мене. Тому не хочу про це багато говорити, якщо ти розумієш, що я маю на увазі.
Війна взагалі робить усіх забобонними…
Сподіваюся, наступного тижня мені вдасться доїхати до білоруського кордону, і це буде цікаво.
Це твоє друге повернення під час цієї великої війни, яка почалася 24 лютого. Пам’ятаєш, як ти дізналася про це? Коли ти зрозуміла, що хочеш приїхати?
Я зрозуміла це 24 числа. Я була в Канаді, у нас 9 годин різниці між Україною і місцем, де я живу. У нас ще був пізній вечір 23 лютого, коли в Україні вже був ранок 24-го. Перед сном я звично скролила стрічку у фейсбуці та зауважила, що багато моїх друзів з різних частин України пишуть дуже дивні речі на кшталт «нас бомблять», «щось вибухає». Люди кудись бігли, з’являлись якісь дуже дивні відео.
Я дуже холерична людина, але тоді, чесно кажучи, зі мною сталося щось не надто характерне для мене – заціпеніння. Я сиділа в кухні на підлозі, напевно, годин 12 у повному «коматозі». А коли вийшла з цього стану, чоловік мене якось намагався привести до тями, питав, чи все гаразд, чи, можливо, треба викликати «швидку». Ну, тобто я сиділа і взагалі ні на що не реагувала. Це важко назвати шоком, це було щось дивне. Може, прозвучить банально, але це відчувалося так, ніби в мені щось насправді померло.
Я одразу написала своєму супервайзеру, безпосередній керівниці про те, що їду в Україну. Вже. Вона відписала: «Може, подумай». Але потім я зрозуміла, що потрібно закінчити контракт і максимально, наскільки зможу, завершити те, що я на себе взяла. Тому й поїхала у квітні.
А чоловік не намагався тебе відмовити?
Він був шокований. Буквально. Весь цей час. Але відмовити мене неможливо. Він досить добре мене знає, розуміє, що будь-які розмови марні, бо я сама вирішую, що робитиму.
Ти йому все розповідаєш: де була, що з тобою було?
Ні, ти що (Сміється)! Сподіваюся, він цього ніколи не почує і не побачить.
Ми мали поспілкуватися ще влітку, але то був важкий час, і ти сказала, що потребуєш тайм-ауту.
Ну, знаєш, щодня гинули мої друзі. Саме тоді, коли ти мені написав влітку, чувак, якому я везла взуття, форму, наплічник, ще якісь «примочки», помер. Це сталося за кілька годин до того, як я приїхала на позицію.
Ти вже багато втратила людей, яких знала особисто?
Якраз учора про це думала. Те, що я зараз скажу, дуже страшно: я на етапі переступання через тіла. Дуже страшно звучить, знаю, але це факт. Інакше я просто не можу рухатися далі, не можу допомогти тим, які ще живі, не можу взагалі робити те, що роблю.
Кажуть, на цій війні всі найкращі чоловіки та жінки цієї країни, що там зібралися найкращі люди. Ти відчуваєш це?
Ну, натхненно-патріотично скажу «так». Але якщо серйозно, то, в принципі, ні. Там до біса всякого-різного, різні люди… Доводилося бачити дуже різні «манси», які з різних причин не буду озвучувати, бо не знаю, чи зараз час для цього, чи це правильно буде потрактоване, не вихоплене з контексту – не тут, у вас, а загалом якісь розмови, ставлення під сумнів цієї війни, чистоти наших намірів у ній, чистоти, якоїсь такої кришталевості тих людей, які захищають Україну. Можливо, це непопулярна думка у певних прогресивних середовищах, але я вважаю, що це зараз не на часі.
Погоджуюся. Хоча є англосаксонська традиція: вони в часі Другої світової війни із самого початку подавали всі втрати. Це те, що робить «Твоє місто» – веде сумлінний підрахунок кожного, хто загинув, із Львівщини.
Але це не тільки про втрати. Я кажу про дуже потворне обличчя війни – не тільки про москальські девіації чи щось із їхнього боку. В нас також досить різного… Я розумію ідеалізування цього всього, і це правильно за цих умов. Але я бачу й інші речі, які справді дуже погані.
Чи можемо ми сказати, що всі люди, всі українці зараз воюють за одне? А за що ти, у чому твій сенс?
Ні, я не думаю, що за одне. А я?.. Не можу відповісти, для мене це просто якесь таке відрухове, як кліпання. Не уявляю, як узагалі можна не бути в цій війні.
Це щось, що мене настільки боляче внутрішньо, глибинно стосується.
Тобто є Україна і є москаль?
Так, для мене це щось генетичне. В мене просто нема інших опцій за замовчуванням. Мені інколи навіть здається, що все моє життя дотепер було підготовкою до цього моменту: виховання, книжки, які мені давали читати в дитинстві і які згодом я читала сама.
Зараз ти багато волонтериш, чи змінюється волонтерський рух від початку війни в Україні? І якщо змінюється, то як?
Він неоднорідний, це по-перше. По-друге, це далі про ідеалізацію чи ні? Кажу це як людина, яка гарує. Були моменти, коли я ще в Канаді збирала гроші на те, щоби пізніше могти щось купувати. Я не милася, не чистила зуби, не їла, сиділа за компом 24 години на добу. Так ось, як людина, яка це досвідчила, розумію, що людям потрібно жити, комусь потрібно годувати родину. Відповідно є явище оплачуваного волонтерства. Тут, мабуть, питання совісті, яка частка цієї оплати. Я просто так не можу. Але в мене зовсім інші обставини життя, мене утримує чоловік, і я щаслива з того. Та є люди, які не в такій виграшній ситуації.
Загалом стараюся не засуджувати, а як дуже хочеться, то намагаюсь іти в інший бік, бо це відволікає від основної цілі. Ось ці всі розмови, обсмоктування того, що я бачу довкола, зараз зайве для мене.
У попередній програмі Оксана Муха сказала дуже потужно: коли чує в Римі російську мову, то її відруховою реакцією є вдарити ту людину, хоча ця думка її не тішить. Але вона стримується, бо та людина може бути з України. Що з цим робити?
Дуже сподіваюся, що ти не будеш на цю тему говорити, бо це мій тригер.
Те, про що вона говорить, це одне. Але є й друге, я б сказала, для мене питання. На Харківщині, на яку я їздила цілу весну, я знаю людей, які не можуть виїхати, ніколи не виїдуть, які тепер, по суті, не мають куди їхати. Тому що всі місця за кордоном – ближні й дальні – зайняті львів'янами, яким нічого не загрожує. Розумієш, що я маю на увазі? І оце мене бісить найбільше. Тому що я знаю людей, яким просто дуже потрібно виїхати, бо вони не мають де жити, живуть на руїнах, але не мають куди податися, тому що все зайнято.
Багатьом львів’янам простіше, бо вони часто бували за кордоном. А там, як я розумію, багато людей, які ніколи не виїжджали за межі області, для них це велика подія.
І це також. Та я все ж кажу про львів’ян, які виїхали на початку війни. А щодо людей, які вже були за кордоном, теж цікаво. Канадські українці мають багато локальних чатів для спілкування, зокрема й у моєму місті. Так ось, у них дуже часто заходять люди, які до війни прекрасно жили в Польщі, Італії чи ще хтозна-де, аж тут раптом за програмами для біженців переїжджають до Канади. Як біженці з України, із зони бойових дій! Яка в Катовіце зона бойових дій?!
Люди скористалися можливістю вирішити свої соціальні проблеми. Розумію, що вони зайняли чужі місця, але таке життя: хтось просто швидше ворушиться…
Якщо так ставитися до цього, тоді москалі нас луплять, бо таке життя. Для мене існує поняття гідності, справедливості, вищої зокрема. А є «мудакуватість». Я багато про це думала. Боятися і бути мудаком – це різні речі. Бо боятися і переживати – нормально, а бути мудаком – це просто бути мудаком.
Але багатьом із тих, що виїхали, справді було небезпечно залишатися або не було куди повертатися.
Багатьом чи більшості? Я не можу говорити про частки, просто знаю величезну кількість прикладів, які мене дуже сильно засмучують.
Може, в тому нема великої проблеми. Олег Манчура нещодавно написав: «Може, не варто сумувати за людьми, які так легко спекалися власної Батьківщини?»
Мабуть, ні. Мій досвід на Донеччині мене багато чого навчив. Я ніколи не була в тих краях, взагалі не була далі від Києва, на сході. Це була для мене незаймана територія, якийсь екзотичний досвід… Та ти собі навіть не уявляєш! На Донеччині в нас плювали, проколювали шини, виганяли із супермаркету, казали, що ми дітовбивці.
Тепер?!
У травні, червні, липні.
Люди, яким ви привезли допомогу?
Я не займаюся цивільними, ніколи. Просто люди, які ідентифікували нас як волонтерів. Хоча, з другого боку, нас там хотіли пригощати, запрошували, пропонували купити нам поїсти, попити, ще щось.
Думаю, що ця війна – це таке оголення правди про нас самих, про Україну, частина якої не тільки для мене, а й для багатьох моїх співвітчизників була terra incognita тривалий час, до 2014-го року, та й після того. Тому, гадаю, це дуже добре. Я вірю в прозорість, чисту сторінку, якусь tabula rasa, з якої далі треба щось вибудовувати. І мені подобається те, що ми дізнаємося про себе справжніх. Мені здається це цілющим.
А якщо виявиться, що наш справжній колективний портрет дуже сильно відрізняється від того, що нам намалювали Тичина чи Сосюра?
Це не «якщо», це доконаний факт, як на мене. І це прекрасно. Треба просто правильно далі з цим працювати. Все це здебільшого є наслідком провальної інформаційної освітньої політики. Оця величезна різниця між різними частинами України – це десь і наша з тобою відповідальність.
Чи має Україна все-таки стати більш українською? Що взагалі означає тепер бути українською Україною?
Мабуть, я не знаю, що це означає. Для мене в цей конкретний момент це дуже чорно-біле. Тобто є Україна, є ворог і за цим чудовим гаслом «Люби Україну або йди нах…» Все, немає якихось інших розмов! Ти в той чи той спосіб працюєш для України, підтримуючи економіку, працюєш для армії або для якоїсь волонтерської місії, працюєш в будь-який спосіб, щоби наблизити цю перемогу. А далі вже будуть інші розмови. Зараз це просто першочергово ланка в піраміді Маслоу, українській.
У тебе дуже трепетне ставлення до української мови, принаймні таким воно було до війни.
Якраз до війни воно було в мене дуже ліберальне.
Часто доводиться чути: «Я не буду говорити українською просто тому, що наші хлопці на фронті говорять російською».
Нах..!
Універсальна відповідь.
Абсолютно. Вони мають право там говорити хоч мовою тубільців Папуа – Нової Гвінеї. А ти або говори українською, або їдь туди, де тобі «бліже» по розмові. Я знаю, що це дуже радикально, що це чорно-біло, але я тобі щиро кажу, як я це відчуваю. Тобто я можу зараз тут розказувати, що всі мають право, давати визначення, історичні обставини, усі ці «манси» – це все дуже цікаво.
Можна ж сказати: «Ми – демократи, ми хочемо в Європу».
Ні-ні-ні, зараз нема демократії, зараз є війна! Не може бути цього. Це питання виживання, взагалі завтрашнього існування України. Демократія буде пізніше.
Ти повернулася після першої поїздки, пробула кілька місяців у Канаді. Як тобі там велося, ти відновилася?
Мені було дуже некомфортно, соромно, бо я знала, скільки там… Постійно переглядала, заглядала в Signal, де переписуюся зі своїми хлопцями та дівчатами. Постійно дивилася, про які потреби вони пишуть, розуміла, що мені треба докупити… А я тут сиджу, хоча мені це все треба завезти… Це було дуже травматично. Я однозначно не могла розслабитися. Я вже розслабилася, коли знову приїхала до Львова, видихнула і сказала собі: «Ну, все кльово, до роботи!»
А в Канаді взагалі добре розуміють, що відбувається?
Я би сказала, що ні. Як і будь-де, в Америці загалом чи у Європі, дуже по-різному. Багато суперечливих наративів тривалий час проштовхувалися різними групами впливу. В Канаді це складно ще з тієї позиції, що зараз там дуже сильні антиурядові настрої. Все, що пов’язане з урядом Трюдо, його ініціативи щодо України зокрема, стають непопулярними. Є Христя Фріланд, яка є українкою. Але вже довший час точаться розмови про те, що її дідусь – Михайло Хом’як був головним редактором «Краківських вістей» в часі німецької окупації. Отже, він «колаборант, нацист», отже, вона «нацистка». А оскільки вона українка, то, відповідно, всі українці – нацисти. Така логічна для когось схема дуже цілеспрямовано вибудувана з конкретною метою.
В українців теж є ідеалізація Канади як якоїсь «правильної» України. Ми не завжди розуміємо, що українці не настільки впливові в Канаді, як нам здається.
Якщо чесно, то взагалі ні. Мені би дуже хотілося, щоб українське представництво було сильніше, можливо, навіть агресивніше, загалом ширше. Зараз, як на мене, взагалі не найкращий час для будь-яких українських питань у Канаді.
Днями Папа Римський сказав, що росіяни не можуть бути злими або поганими, оскільки існує русскій гуманізм, він його бачив у Достоєвського. Такі настрої, що цей гуманізм урятує світ, популярні в Канаді? Що з цим робити? Як пояснити те, що бачиться таким очевидним зі Львова?
Цілеспрямовано, поступово, методично – так. Але чи вдасться справді якось змінити це в людях, які десятиліттями, століттями виховувалися на російській літературі, мистецтві, культурі, якими були замінені культура, мистецтво, література багатьох інших країн? Не знаю, як це взагалі можливо.
Я стараюся відповісти собі на це питання як людина, яка прочитала досить багато російської літератури, добре знаю російську музику і до певного періоду дуже часто слухала того ж Шостаковича, якого обожнювала і думала, що він страшенно глибокий. Для мене ця відповідь така: увесь Шостакович, уся література, яка мені була цікава, вже програли, вони невалідні. Якщо цей весь обсяг універсального знання, етики в підсумку породив те, що відбувається, то лайна він вартий.
Розмовляв Андрій Сайчук
Текст: Марічка Ільїна
Колаж Дмитра Тарадайки
Фото Івана Станіславського, Твоє місто
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Війна і наступ Росії
- «Усіх не беремо». Усе про контракт «18-24» та кому можуть відмовити
- «Ми не можемо просто так загинути», або Три правила Залужного
- «Як можна звикнути до війни?!» – співвласник «Кави Мілітарі» у Львові
- росію лякає не Трамп, а дещо інше. До чого готуватись українцям у 2025 році
- «Я втратила ногу, але є й хороша новина»
- «Війна – це завжди нагода». Якою є Україна майбутнього та чого чекати в наступні роки
- «Мама заховала повістку, а тато сказав». Розвідник, який воює та записує війну на вініли
- Якою буде нова Україна. Розмова з Віталієм Портниковим і Ярославом Грицаком
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни