
фотоколаж дмитра тарадайки
«За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
Багато військових уже рік перебувають на фронті без ротації. Як це впливає на їхню психіку та чи взагалі може людина довго витримувати таке напруження?
У людей є така здатність, як адаптивність, тобто можливість адаптуватися до нових умов. Через рік людина пристосовується і робить певні успіхи. Мозок володіє нейропластичністю, а тіло адаптивністю. Не можу сказати, що всім нам дуже добре, але ще не критично. Загальний стан зараз такий, що військові трохи втомилися, однак це впливає радше на функціональність, аніж на настрої. Проте, допоки в нас є місія, мета, допоки кожна людина знає, що має робити, наскільки вона корисна, ми в такому стані ще зможемо воювати. На передовій немає часу спілкуватися з психологами, там люди зайняті іншим. А для того, щоби спілкуватися з психологом, потрібні відповідні умови. Можливо, є психологи, які не виконують функції психотерапевтів, які присутні на передовій і можуть надавати якусь допомогу. У більшості підрозділів вакансії психологів закриті, тобто люди є. Але питання не в психологах, а в усвідомленні кожним військовослужбовцем важливості турботи про своє психічне здоров’я. Уявіть, що у вас є дуже дорогий, але хороший стоматолог, і при цьому ви все одно не чистите зуби чи прикушуєте металевий дріт, то неважливо, наскільки хороший цей стоматолог, якщо ви й далі нищите свої зуби. Так само і тут: не так важлива кількість психологів у особовому складі, як усвідомлення людьми турботи про себе. Психологи, як правило, працюють з бійцями на другій лінії, бо на передовій треба воювати. У випадку, коли психолог потрапляє на передову, він, найімовірніше, допомагатиме рити окопи, а не казатиме: «Поговорімо про твій психічний стан».
Про що не варто запитувати у військового? Які питання можуть травмувати, спричинити стрес, агресію чи інші негативні емоції?
Не варто ставити такі запитання, відповідь на які нічого не змінить. Військові дуже не люблять, коли їх запитують: «Коли закінчиться війна?» або «Коли вже це все закінчиться?» Боєць у такі моменти відчуває свою провину, бо це ж він недобре воює і винен у тому, що війна ще не закінчилася. Ніколи не питайте у воїна, чи він убивав. Це дуже неввічливе запитання, бо тоді військовослужбовець думає, що його хочуть зачислити до когорти вбивць. Але вони не вбивці – вони знищують живу силу противника. Або ж: «Чи вбивав ти цивільних?», «Розкажи, що було найстрашніше на війні?» Дуже часто люди, питаючи про це, мають своє уявлення, що може бути страшним, і самі не готові до відповіді. Питання «Чи сумував ти за мною?», «Чи думав ти про наших дітей?» змушують військовослужбовця брехати, бо на війні він думав лише про одне – як вижити.
Читайте також: У ВООЗ вважають, що кожному четвертому українцю загрожує психічний розлад через війну
Як військовослужбовцеві піклуватися про свій психічний стан і не впасти в апатію?
Такі стани, як апатія, депресія, гостра реакція на стрес, починаються уже після повернення з фронту, бо фронт зазвичай дуже стійкий: військовослужбовець злий, іноді роздратований або ж йому страшно. А такі стани виникають тоді, коли збільшується рівень безпеки, і саме тоді психологи можуть допомогти військовослужбовцям. Проте, на жаль, культура звернення дуже низька, тому що мало людей можуть виявити у себе апатію і не роблять спроб подолати її. Та загалом кількість бійців, які звертаються по допомогу, значно більша порівняно з 2014 роком.
Апатія – це стан, коли у людини зовсім немає ресурсу і потрібно відновитися. В таких випадках не варто робити щось надзвичайне, краще навчитися взагалі нічого не робити, відіспатися, поїсти й усамітнитися. Але зазвичай ми так не робимо. Беремо до рук телефон і заходимо, наприклад, у Instagram. Треба навчитися дуже банальних речей, як-от застелити ліжко чи вирушити на прогулянку, пройти більш ніж 750 метрів. Дуже важливо не вживати спиртні напої, бо вони тільки посилюють апатію. Особисто я пропоную ліпити пельмені, навіть якщо ти ненавидиш їх. Річ у тім, що під час такого заняття працює дрібна моторика, а центральна нервова система дуже це «любить». Таким чином людина виходить із цього стану. Якщо нічого не допомагає через три-чотири дні, варто набратися сміливості та піти до психотерапевта, бо він на твоєму боці, може докладно розповісти, що треба робити.
Наше тіло набагато розумніше, аніж ми. Коли людина має багато справ, дуже поспішає, весь світ на неї тисне, і тіло просто її «вимикає». І щоб тіло набралося енергії, а не витратило її повністю, людина впадає в апатію.
Читайте також: «Навіть якщо війна закінчиться завтра, вона не закінчиться для людей, які постраждали»
Раніше у ВООЗ заявляли, що кожному четвертому українцеві через війну загрожує психічний розлад. Чи справді цей посттравматичний синдром може бути в такої кількості людей?
ВООЗ спирається на дані Сполучених Штатів Америки. У їхніх військових було дуже багато людей із посттравматичним стресовим розладом. Чим відрізняється американська війна від нашої? Америка воює всюди, але не в себе вдома. Бійці летять у зону бойових дій із мотивацією, що захищають демократичний устрій США. І раптом потрапляють під обстріл в Іраку, і запитують себе: «Що я взагалі тут роблю, у цій пустелі?» Інша річ, коли наш український боєць, попри все те, що відбувається, чітко знає, що він тут робить. Посттравматичний стресовий розлад починається із психотравмувальної події, тобто має статися щось страшне. Але я не впевнений, що таких людей буде бодай 20 відсотків. Оскільки є ще «ізраїльський» відсоток людей із посттравматичним синдромом, який набагато менший – від чотирьох до семи. А Ізраїль воює у себе вдома.
Крім того, я чув про стратегію подолання посттравматичних наслідків від міністра охорони здоров’я, який казав, що закупить таблетки на всіх. Але ж робота із посттравмою має бути масштабнішою. Зараз держава не готова до повернення ветеранів додому, ще нічого для цього не зроблене. Однак треба вже готувати фахівців, подбати про спеціальні центри для роботи з військовослужбовцями. Це мають бути не соціальні служби, де в одному місці працюватимуть і з багатодітними сім’ями, і з людьми, які мають наркотичну залежність, і з ветеранами. Це повинна бути окрема територія, місце, люди і перспективи для того, аби працювати з бійцями, які повернулися з фронту. Крім того, потрібне правове поле, бо доведеться відновлювати багато правових статусів. Військовим варто усвідомити, що вони повертаються додому, де все добре. Але наразі такого немає. Зараз важко це організувати, бо кажуть, що триває війна, що й без того багато всього робиться. Також знадобиться багато фахівців, які зможуть працювати в цьому напрямку і матимуть правовий статус, бо його теж поки що нема. Я не знаю, чи є якісь ідеї в керівництва держави щодо цього, але не буду на це сподіватися. Гадаю, соціум зробить більше: громадські об’єднання, спілки, фонди, які створять відповідні умови для відновлення ветеранів.
Ірина Давосир
Фото з відкритих джерел
Війна і наступ Росії
- «Ми не можемо просто так загинути», або Три правила Залужного
- «Як можна звикнути до війни?!» – співвласник «Кави Мілітарі» у Львові
- росію лякає не Трамп, а дещо інше. До чого готуватись українцям у 2025 році
- «Я втратила ногу, але є й хороша новина»
- «Війна – це завжди нагода». Якою є Україна майбутнього та чого чекати в наступні роки
- «Мама заховала повістку, а тато сказав». Розвідник, який воює та записує війну на вініли
- Якою буде нова Україна. Розмова з Віталієм Портниковим і Ярославом Грицаком
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- (Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- «Найгірше було при москалях». Як українці святкували Великдень під час воєн
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни