
Фото зі сторінки Володимира Зеленського
(Не) їдуть без екіпіровки. Чи забезпечує держава військового всім необхідним
Точки болю волонтерів
Дружина військовослужбовця 24-ї бригади Олена Бовт каже, що до її чоловіка, як і до решти, хто служить у роті, посилки, які збирають волонтери, часто не потрапляють або ж їх «розтягають» і доходить мінімум. Бували ситуації, що на 10 людей видали одну півторалітрову пляшку води і банку консервів. Та щойно про це публічно заговорять, ситуація відразу покращується – військовим приносять сосиски, консерви, тушонки, хліб, мінеральну і навіть солодку воду.
Читайте також: Яким є рівень забезпечення бригад тероборони Львівщини. Пояснення. Доповнено
«Коли про один з таких випадків написала у мережі Фейсбук, то відгукнулися з такими ж історіями близько сто людей. Вся допомога для наших військових лежить на складах. Коли я була у військовій частині, то командири до мене казали, що не мають часу спілкуватися, бо 24 години на добу вивантажують гуманітарну допомогу. А де вона? Розноситься…», – каже Олена Бовт.
За словами ще однієї дружини військовослужбовця Галини Мороз, яка є заступницею голови ради Громадської організації «Допоможи фронту», найімовірніше усе залежить від командування і самих людей. Адже, на відміну від Олени Бовт, вона своєму чоловікові ще жодного разу не передала ніяких харчів, бо не було потреби.
Що стосується спорядження, то, за її словами, ситуація складна, але поступово вирівнюється.
«На початку повномасштабного вторгнення було важко, бо особовий склад одномоментно збільшився в рази. Крім того, багато виробництв та підприємств перестали працювати. Вони або розбомблені або переїхали і лише недавно почали відновлювати свою роботу. Це все і вплинуло на забезпеченість окремо взятого солдата», – каже Галина Мороз.
За її словами, організація «Допоможи фронту» найчастіше купує військовим те, чого вони не можуть придбати самі, зокрема – тепловізори, приціли, іншу дороговартісну техніку, рації, автомобілі.
«Отримуємо заявки від командирів з переліком потреб і закупляємо те, що потрібно підрозділу», – додає учасниця дискусії.
Читайте також: Керівник Львівської ОВА запевняє, що військові і тероборона з Львівщини забезпечені всім необхідним
Ветеран АТО та волонтер Артур Кирєєв під час дискусії зазначив, що ажіотаж на бронежилети і шоломи серед тих, кого призвали воювати або пішли добровольцями, був у перший місяць повномасштабної війни.
«Багато залежить від командира частини, бо вони мають робити заявки і звертатися до тилової служби, а вона має виходити до Міноборони і всім забезпечувати. Якщо чоловіка тільки призвали, то він стовідсотково має отримати бронежилет, шолом, форму та берці. Питання тактичних окулярів, рукавиць, рюкзака, іншої амуніції, другої пари берців чи форми мають вирішувати люди самі. Раніше таке видавали лише спецпризначенцям», – каже Артур Кирєєв.
За його словами, також є багато запитів на наколінники, налокітники, металошукачі. Список інколи дуже великий, але чоловікам, які їдуть служити, потрібно подумати, чи це їм справді потрібно.
«Є таке, що на передовій може підірватися снаряд і форма чи інше майно згоріти, тож потреби завжди є і ми з усім допомагаємо», – додав волонтер.
Прилади, оптику та обладнання військовим на передову допомагають збирати волонтери з організації «Львівський Лицар». Як зазначив головний координатор Андрій Салюк, на жаль, Міноборони не змінило підходу до забезпечення вояків цими речами, тому на це все далі збирають волонтери.
«Централізованого завезення на рівні забезпечення спецпідрозділів – мотопіхота, мобільні десантні війська – немає. Все падає на плечі волонтерів. Мусимо закуповувати все за кордоном, тому часто виникає питання – як це купити? У Польщі викуплено все, потрібно шукати далі. Зважаючи на ситуацію, що волонтерам виїхати за кордон важко, інколи виходить, що купуємо кота в мішку. Було б добре, наприклад, якби дозволили надання тимчасового виїзду за кордон», – каже Андрій Салюк.
Що стосується фінансової підтримки, то якщо у перші дні і тижні війни з цим не було проблем, то зараз гроші справді мусять збирати. Потреби ж не падають, інколи навпаки зростають.
Оксана Дащаківська, яка є кандидаткою політологічних наук, викладачкою УКУ, керівницею Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» зазначає, що порівнюючи з 2014 роком, зараз є більша професіоналізація волонтерських ініціатив, які швидко перерозподілили сфери та ніші: одні купують техніку, другі – безпілотники, решта – дбають про технології чи автомобілі. Усе це пришвидшує і оптимізує роботу.
Також змінилося спілкування органів державної влади та волонтерських інституцій.
«Ті, хто працює з 2014-го року потребують рівного до себе ставлення від держави. Волонтери не хочуть, аби держава щось від них вимагала, зокрема, звітувань. Натомість держава значно швидше і краще реагує на забезпечення та хоче більше контролювати процеси надання волонтерської допомоги, забезпечення військових. Волонтери не завжди готові ділитися, бо це їхня заслуга. Це є зараз точка болю, хоч правила напрацьовуються», – каже учасниця дискусії.
Оксана Дащаківська каже, що певні рішення уже в процесі. Йдеться про створення онлайн-платформ для обміну інформацією, створення координаційних центрів, можливість спільного використання складів.
То держава чи волонтери?
Заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод, який на момент прямого ефіру дискусії перебував на Сході України, зазначив, що велика кількість війсковослужбовців, ТрО, прикордонників, поліцейських забезпечені усім необхідним – і касками, і бронежилетами.
«Хлопці мають усе. Без екіпіровки не їдуть. Частину мали, коли їхали, решту дали на місцях. Так, їм необхідна додаткова форма, яка зношується. Також треба тактичні речі – дальноміри, тепловізори, приціли та щоденні аптечки, які є розхідним матеріалом. Цивільним тут треба їжа, але у військових проблем не має. Хіба у випадках, коли важко довезти», – каже співрозмовник.
За словами Юрія Холода, чимала заслуга у цьому волонтерів. «Маємо співпрацювати. Держава взяла на себе зобов’язання забезпечити військових формою, екіпіровкою, а від волонтерів треба підтримка», – додав він.
Про забезпечення військовослужбовців, яке наближене до 100%, зазначив ще один учасник дискусії – заступник голови Львівської ОВА Віталій Загайний.
Читайте також: Ситуація зі спорядженням для військових складна, але вирівнюється. У чому причина
«У частині матеріально-технічного забезпечення, у тому числі засобами захисту – каска, бронежилет – ситуація є налагоджена. Не 100%, але наближається до такої», – каже Віталій Загайний.
За його словами, основним базовим забезпеченням на 100% оснащена тероборона Львівщини – 103 і 125-та бригади. Станом на зараз відбувається доукомплектування.
«Зараз відбувається доукомплектування, наприклад, каретами швидкої, такі засоби потрібні для супроводу. Є потреба в спеціальних валізах парамедичного персоналу, які також є в бригаді», – каже він.
Відразу після ефіру дискусії слова Віталія Загайного збурили львівського журналіста, бійця однієї з львівських бригад ТРО із зони проведення бойових дій Миколу Савельєва, який спростував заяву чиновника і назвав інформацію про 100% забезпечення тероборони, брехнею.
«Пан Віталій Загайний збрехав… Не розумію, для чого чиновник коментує те, що мали б коментувати військові?! Якби не родичі, друзі, посилки з-за кордону, то багато б хто взагалі ходив обвішаний латами і ресорами», – написав журналіст.
Тvoemisto.tv ще раз поспілкувалося із Віталієм Загайним, аби посадовець пояснив, чому виникла спірна ситуація.
«Джерелом інформації для мене є керівництво бригад. Це керівники і командири. Вони підтвердили мені, що на базовому рівні забезпечені засобами захисту. Я можу собі допустити, що кожен боєць є не на 100% забезпечений, бо хлопці виконують різні функції і не всі з них йдуть на передову, не є в окопі, не виконують безпосередніх бойових завдань, а чергують в частині, інші виконують функції кухарів.
Коли кажу, що держава допомагає це зробити, то не заперечую, що допомагають волонтери і не перестаю їм за це дякувати. Насправді, тут не виключно, що держава всім забезпечує. Повторюся, але посилаючись на джерело, яким є керівництво 103 і 125 бригад, стверджую, що базовий рівень засобами захисту є повністю забезпечений», – каже Віталій Загайний.
За словами посадовця, Міністерство оборони уклало кілька контрактів, у тому числі з виробниками бронежилетів, які знаходяться на території Львівщини. Коштом державного бюджету у них закуповуватимуть засоби захисту для хлопців, у тому числі для тероборони.
«Із шоломами у нас ситуація трохи складніша, а ось з бронежилетами налагоджена – у Львівській області є як мінімум два виробники, які розгорнули виробництво (одне з них – це місцеві виробники, інші – релоковані, але із залученням наших місцевих наших швей та металопорізочників). Вони працюють із транспортованим металом у вигляді листів, а на місці ріжуть, вигинають, перевіряють на бронебійність та обшивають», – додав Віталій Загайний.
Читайте також: Українській армії потрібна допомога. На спецрахунку НБУ закінчуються кошти
На тому, що держава гарантує безпеку, але велику роботу і допомогу для забезпечення військових всім необхідним виконують волонтери, наголосив також військовий експерт, полковник запасу ЗСУ Олександр Поронюк.
За його словами, якщо військовозобов’язаний приходять у центр комплектування, йому дають відправлення у військову частину, далі починається процес його перетворення у військового – він отримує форму, бронежилет, шолом, берці. Звісно, не два комплекти, а один, тому, самому варто подбати про запасний.
«Ще на початку 2015 року у Львові зустрівся з американським підполковником. Коли намагався пояснити, що громадяни, волонтери, звичайні люди дають кошти, купують шоломи, бронежилети і відправляють все на армію, то він запитав, а що робить держава. У Конституції зазначено, що держава гарантує безпеку, але обов’язок кожного її підтримувати. У 2022 році нас мали «взяти» через 72 години, але рота, батальйон, бригада втримала російську навалу і зараз йдемо до перемоги. Можливо у них є людина, яка відповідає за відправлення матеріальних ресурсів, але у нас такої людини немає, тому люди часто намагаються своїми силами вирішити ситуацію», – каже Олександр Поронюк.
Також, за його словами, у нас повинен бути координаційний центр, який мав би працювати відповідно до потреб тому чи іншому підрозділу. Наразі такого центру і відповідальної людини немає, тому все відбувається хаотично.
«Майже кожна бригада має своїх волонтерів. Наприклад, та ж 24-та. Люди дістануть їм все, що треба, лише б вони були захищені. Немає ідеального суспільства, але нам усім треба реагувати на проблеми», – додав військовий експерт.
Як наголосила Галина Мороз, поруч із амуніцією набагато важливіше навчити військових воювати.
«На місці родичів я б не питала у держави, що вона дала і як одягнула солдата, а що держава робить, аби цей солдат умів воювати. Хлопцям можуть все видати, але не навчити головного. І якщо у нього буде супер крута сформована аптечка, але не він не умітиме нею скористатися, йому нічого не допоможе», – підсумувала Галина Мороз.
Ольга Шведа
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Війна і наступ Росії
- «Усіх не беремо». Усе про контракт «18-24» та кому можуть відмовити
- «Ми не можемо просто так загинути», або Три правила Залужного
- «Як можна звикнути до війни?!» – співвласник «Кави Мілітарі» у Львові
- росію лякає не Трамп, а дещо інше. До чого готуватись українцям у 2025 році
- «Я втратила ногу, але є й хороша новина»
- «Війна – це завжди нагода». Якою є Україна майбутнього та чого чекати в наступні роки
- «Мама заховала повістку, а тато сказав». Розвідник, який воює та записує війну на вініли
- Якою буде нова Україна. Розмова з Віталієм Портниковим і Ярославом Грицаком
- Як росіяни захопили Вугледар і що буде далі
- «Важкий день для Львова». Репортаж з вулиці, де загинуло семеро людей
- «Завтра може все змінитись і кожному доведеться хапати зброю»
- Повістки, відстрочка, штрафи й ТЦК. Усе про зміни в мобілізації в Україні
- «Я хотів повіситись, але вдома чекали діти», – ветеран, що пережив полон
- Зібрав 7 мільйонів і пішов воювати. Історія добровольця
- Два роки тому на Львівщині загинуло щонайменше 60 військових. Кого за це судять
- «Повернути своє життя». Як відновлюють будинки на Стрийській після прильоту ракет
- Як Львів пережив масовану повітряну атаку. Деталі і коментарі
- «Казав, що має кілька патронів». Мати полоненого «азовця» чекає на його повернення
- Друга зима в окопах. Чи можлива ротація бійців, які давно воюють
- Новий етап війни, Або що відбувається на фронті
- Удар «шахедів» по Львову. Що летіло на Львівщину та куди влучили
- Віталій Портников: «Вагнер» у білорусі не для того, щоби бавитися в пасочки
- «Я пів року не бачив сонця і неба». «Азовець» Святослав Сірий про війну і полон
- «Я пішла шукати кицю – так і зберегла своє життя»
- «Я міг залишатися дома, але я тут», – викладач УКУ, який пішов на фронт
- «Хто я в цій війні». Волонтерка військового госпіталю Наталія Арестова
- «Хто я в цій війні». Медична кураторка патронатної служби «Азов» Дзвінка Сіра
- Як минув рік повномашстабної війни для Львова: спогади, цифри, фото
- «За рік бійці втомилися, але в них є місія». Інтерв’ю з військовим психологом
- «Я тут заради сім’ї та країни». Історія бійця з книжкою Тімоті Снайдера
- «Бійців з окупованих територій навколішках не проводжають». Історія польської волонтерки
- Віталій Портников: «Українці завжди робили свій вибір»
- Без світла, але без вас. Як львів'яни рятуються у випадках знеструмлення
- «Війна оголила правду про нас», – волонтерка Устя Стефанчук
- Як бізнес у Львові готується до блекауту та кому потрібні генератори
- Танкіст, який звільняв Ізюм: «Ми знаємо наші танчики до кожного гвинтика»
- Що означають масові ракетні обстріли та до чого готуватись. Прогноз експерта
- «Чоловік багато зробив, аби Маріуполь був українським», – дружина «азовця»
- Віталій Портников: «Формула перемоги у цій війні очевидна»
- «Ядерний удар, обмін полонених та мобілізація – це політична гра путіна», – експерт
- «Мамо, хто, як не я?». Історія азовця «Калини» з Львівщини, якого звільнили з полону
- «Моя роль – благословити сина і чекати на нього», – мама героя
- Влада з волонтерами не конкуренти. Яким є рішення для порозуміння
- Мама азовця: «Син просив, щоб ми молилися за них щодня»
- На чий бік стане світ? Аналіз промов Зеленського та путіна з початку великої війни
- «День Незалежності для росії – як кістка в горлі, треба бути готовим до всього», – експерт
- Двоє навіть поплили через річку. Як на кордоні ловлять ухилянтів та що на них чекає
- «Ми намацали больові точки противника». Військовий експерт про зміну стратегії на війні
- Переродження. Історія львівського панк-рокера, який вчиться бути військовим лікарем
- Наш прапор – мирний, але з кров’ю стає червоно-чорним. Історія Іванки Крип’якевич-Димид про сина-героя
- «Уявіть, що війна буде тривати десять років». Микола Савельєв про передову і тероборону
- Воїн світла. Спогади про героя Тараса Жеребецького
- «Я божеволію». Як рідні шукають зниклих безвісти військових і куди їм звертатися
- «Кожен чимось жертвував, щоб вивезти поранених за кордон». Історія фельдшерки
- «Потрібно бути готовими». Військовий експерт про наступ білорусі і ескалацію на сході
- Яку зброю Україні передають союзники та що потрібно ще для перемоги
- «Треба йти до кінця» – львів’янка Оля Біщук, яка воює у складі тероборони на cході України
- «Він був таким крутим чуваком». Сестри Артемія Димида про Героя і війну
- «Той, хто вмів літати». Спогади про Героя Артемія Димида
- Як у Львові оцифровують підбиту російську техніку. Репортаж із 3D-студії
- Острівець освіти. Як українські вчителі відкрили у Румунії школу для біженців
- 100 днів опору. Історії захисників, які наближають нашу перемогу
- «Коли є питання життя і смерті, то є бажання продовжити рід». Як війна впливає на стосунки
- «Все дуже складно». Олексій Францкевич про можливе вторгнення Білорусі
- Шок пройшов. Як нам спільно відбудовувати Україну
- «Україна знову має годувати світ». Що може змінитися для нашої держави у червні
- «Цінності важливіші за інтереси». Валерій Пекар про те, як Україна змінює світ
- Броня перемоги. Хто виготовляє бронежилети для військових і як їх перевіряють
- «Британці пишаються Україною». Найстаріший волонтер світу у Львові підтримав українців
- Які ракети запускає росія на Львівщину і чому не всі вдається збити
- «Це нова піхота, за якою – життя». Як зберегти тероборону і що треба у ній змінити
- Я не знав, чи у мене залишилися очі. Історія львівського розвідника
- Це вже не війна, а полювання. Мама пораненого азовця зі Львова про бій за «місто Марії»
- Є дві речі, на які ти маєш вплив під обстрілами. Історія «джавелінщика»
- «Зарубати слона кинджалом». Чому бійців з тероборони відправили у «гарячі точки»
- «Ми опинилися в 1944-му році». Віталій Портніков про уроки Другої світової війни
- «Наше головне завдання – вижити». Директорка «Території терору» про історію опору
- «Хочу дихати своїм повітрям і допомагати вдома». Історія біженки, яка повернулася додому
- Російський фарфор і раритетні ікони. Що знайшли в будинку «імператора» Козака у Львові
- Що зміниться для України, якщо путін офіційно оголосить війну. Прогноз експерта
- 1 травня: чи варто його святкувати, а чи скасувати як елемент радянщини
- Слава Україні! Історія прикордонника, який підірвав себе заради побратимів
- «У Бога закінчилося терпіння». Психолог про «затяжну» війну і як вона змінить українців
- «Ці рани надто глибокі». Як у село біля Маріуполя прийшли окупанти
- «Щоби забрати поранених вночі, ми їдемо навпомацки». Як воює парамедик із «Госпітальєрів»
- Взяти Одесу вони точно не зможуть. Політолог про ймовірне вторгнення з Придністров’я
- Гроші, робота, освіта. На що можуть розраховувати біженці з України за кордоном
- Будуть масивніші бомбардування. Експерт про 9 травня, цілі росії і новий виток війни
- «У концтаборі ми знали, що союз розпадеться. З росією буде те саме», – Мирослав Маринович
- Чому у XXI столітті люди здатні на таке насильство? Військовий капелан про путіна, росіян та Європу
- «Захищав людей у маршрутці й на вулиці». Спогади про оператора і воїна Юрія Олійника
- Чи вигідна Україні мирова з росією. Реакція експертів
- «Ми не можемо продати нашу свободу за тимчасову уявну безпеку», – Святослав Вакарчук
- Леви охороняють Львів, або Як місто рятує свої пам’ятки
- 12 днів у підвалі. Історія маріупольця, якому вдалося евакуюватися до Львова
- «Кожен позов, кожне невиконане росією рішення, є ще одним доказом для всіх», – правник
- Гуманітарка має стати на рейки. Як і хто координує допомогу на Львівщині
- «Фото та відео руйнувань дуже важливі для міжнародного суду над Росією», – юрист
- «Наші діти подорослішали на роки». Репортаж з колишнього дитбудинку у Львові
- Це мільйон доларів на день. Андрій Садовий про переселенців та життя у час війни