Фото: Іван Станіславський
Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
Олег Забарило
Яка ситуація з тендером на автобуси та закупівлею 10 трамваїв? Тендерну документацію ще в 2021 році погодили в ЄІБ. Банк тоді планував виділити Львову понад 12 мільйонів. Чи провели цей тендер?
Уже організовують їх доставку. Навіть під час воєнного стану «Електрон» нам постачає п’ятисекційні трамваї на 250 осіб у межах проєкту взаємодії з Європейським інвестиційним банком. Теоретично до кінця року ми мали б отримати решту трамваїв (вже сім із 10 отримали – Ред.). Що стосується автобусів, торік ми розпочали тендер на придбання 68 одиниць для АТП-1, однак упродовж періоду оцінки пропозицій їхня вартість зросла. Отож передали пропозиції в банк у першому півріччі цього року. Водночас знову надійшли звернення від учасників, що ціни зростають, тому вони не можуть повністю налагодити випуск трамваїв. Зараз, згідно з процедурою банку, відбувається розгляд повторного збору пропозицій від учасників, щоб ми могли рухатися далі. З першого півріччя наші пропозиції перебувають на розгляді банку. Тобто ці процеси затягуються.
Tvoemisto.tv дізналося, що людям на візках важко пересуватися Львовом. Мовиться, зокрема, про непристосований до їхніх потреб громадський транспорт. Скільки у Львові є низькопідлогових трамваїв, тролейбусів та автобусів? Чи всі вони в належному стані? Чи планують закупити новий низькопідлоговий громадський транспорт?
Зараз у місті найгірша ситуація з трамваями. Серед комунального транспорту є 16 низькопідлогових трамваїв, це «Електрони», інший рухомий склад досить тривалої експлуатації, тому це не низькопідлогові трамваї. З тролейбусами ситуація краща: маємо 65 одиниць низькопідлогових. Найкраща ситуація з низькопідлоговістю в АТП-1 – 225 автобусів, переважно МАЗ та «Електрон», які ми придбали свого часу в лізинг. Також серед приватного транспорту маємо «Успіх БМ», до 20 їхніх низькопідлогових автобусів їздять Львовом. Ті автобуси, які ми хочемо закупити від ЄІБ, допомогли б підвищити відсоток низькопідлогового транспорту в нашій громаді.
У 2022 році Львів просив у Німеччини вживані трамваї. Також відомо про можливість отримання трамваїв від Швейцарії. Чи передадуть їх? І якщо так, то на яких умовах, коли і скільки?
Справді, можливість отримати берлінські та швейцарські трамваї є. З цими країнами ми наразі контактуємо стосовно їх передачі. Це досить тривалий процес, але є позитивні зрушення. Тривають двосторонні консультації, ми отримуємо запити від цих міст стосовно мережі електротранспорту Львова та придатності їхніх трамваїв. У жовтні колеги зі Швейцарії воліли б приїхати до нас, щоби вивчити на місці, чи підходить наша система для їхнього рухомого складу електротранспорту. Прийматимемо делегацію і будемо рухатися далі.
На початку 2020 року розпочали ремонт вулиці Шевченка. Після її відкриття на ділянці квазікільця стабільно утворювалися затори. Чи вдалося вирішити цю проблему? Чи будуть там щось облаштовувати, змінювати для оптимізації руху?
Одразу після відкриття вулиці Шевченка почали утворюватися затори з виїзду із вулиці Ярослава Мудрого, однак уже вдалося відрегулювати циклічність світлофора таким чином, що транспорт доволі якісно перетинає перехрестя. Інша ситуація з квазікільцем, цей вузол щодня перетинає безліч транспорту. Ми здійснили ґрунтовне моделювання й коригування світлофорного регулювання. Тимчасово забрали смугу для громадського транспорту, щоб автомобілі, які рухаються з вулиці Шевченка, мали можливість по двох смугах заїжджати на квазікільце і швидше з нього виїжджати. Це трохи покращило ситуацію. Однак почався новий навчальний рік, збільшилася кількість транспорту, тому затори там утворюються. Наразі ЛКП «Львівавтодор» консультується з іноземними колегами і працює над тим, щоби знайти додаткові механізми врегулювання ситуації.
Читайте також: Реорганізація руху на Шевченка. Чи покращило це ситуацію на перехресті
Відомо, що планували закупити ще 50 електронних табло для зупинок громадського транспорту. Коли це відбудеться?
Цього року в бюджеті міста передбачили кошти на закупівлю 14 електронних табло. Ми розпочали попередню процедуру, а саме відбір цінових пропозицій. Зараз очікуємо від компаній, спроможних поставляти таке обладнання, цінові пропозиції. До кінця цього місяця офіційно оголосимо закупівлю. Орієнтовно склали список локацій, де плануємо розмістити ці табло. Найбільше – в центральній частині міста, зокрема на проспекті Свободи та біля готелю «Львів». Також електронні табло розмістимо біля автостанції №2 та на перехресті вулиць Стрийська – Наукова. Сподіваємося, це станеться у жовтні.
У Львові планували запровадити безготівкову оплату на всіх маршрутах міста до кінця літа 2023-го. Чому не вдалося цього зробити і які є проблеми з безготівковою оплатою в транспорті, де її тестують?
Безготівкова оплата діє на шести маршрутах. Її запустили в тестовому форматі для того, щоби проаналізувати всі можливі ризики. Після усунення недоліків і відточення всіх процесів плануємо запустити повноцінну безготівкову оплату на всіх маршрутах у Львівській громаді. Зараз доопрацьовуємо внутрішню взаємодію між операторами та перевізниками щодо руху коштів, а також програмне забезпечення щодо мікроелектроніки та нашої компанії-підрядника.
Коли побачимо, що все працює бездоганно, безготівкова оплата з’явиться на всіх маршрутах Львова. Зараз розглядаємо варіант ще трьох маршрутів.
Читайте також: Е-квиток на Львівщині. Коли запрацює безготівкова оплата на всіх обласних маршрутах
Які це будуть маршрути?
Ми ще аналізуємо це питання, тому повідомимо за тиждень. Безготівкова оплата потребує аналізу, як вона працює в повноцінних умовах. Важливо отримувати швидку інформацію про кількість валідацій і суму коштів, отриману в кожному транспортному засобі на маршрутах. Це потрібно для успішної взаємодії з перевізниками. Тестування показало, що знадобляться глибші, ґрунтовніші звіти, які свого часу не заклали в технічне завдання при закупівлі. Тому це потребує доопрацювання підрядниками.
Львівські перевізники вирішили, що необхідно впорядкувати рух приміських та міжміських автобусів поблизу Городоцької. Вони мали спільно визначити їхні кінцеві зупинки у Львові. Що скажете на це?
Ми активно контактуємо з Львівською ОВА і приміськими перевізниками. Насамперед треба включити приміські маршрути в міську транспортну мережу. Почали з маршруту №184а. Тепер це міський маршрут №84, який успішно діє на території Львова. Водночас це передбачає певне навантаження на міський бюджет, адже тепер там надають послуги безоплатного проїзду для пільговиків. Насамперед хочемо, щоб усі приміські маршрути ввійшли в централізовану міську транспортну мережу, а вже після цього будемо коригувати місця зупинок, щоб вони якісно інтегрувалися.
Пальне щораз дорожчає, а вартість проїзду у Львові з червня 2022 року залишається незмінною – 15 гривень. Чи є потреба підвищення вартості проїзду?
Загалом перевізники вже подали останні розрахунки з новими складовими собівартості. Ні для кого не секрет, що вартість пального зросла, і це ключова складова витрат. Також маємо великий дефіцит водіїв, і ця ситуація потребує підвищення заробітної плати. Звісно, все це призводить до подорожчання перевезень. У межах запуску маршрутів із безготівковою оплатою в нас затверджене окреме рішення виконавчого комітету, яке передбачає, що готівковий проїзд коштує 15 гривень, а безготівковий – 10 гривень, щоб заохотити до цього людей. Однак при повноцінному запуску безготівкової оплати ми будемо змушені переглянути це рішення. Як мінімум безготівковий проїзд приведемо до норми. Наразі є економічні передумови для підвищення вартості проїзду в громадському транспорті, однак про конкретні цифри ще не мовиться.
На якому виді транспорту найбільше бракує водіїв і чим це зумовлене?
Водіїв не вистачає для всіх видів транспорту Львова. У електротранспорті, щоправда, дефіцит менший. Є велика проблема з водіями автобусів АТП-1. Ми всіляко стараємося їх залучити, але ще до 150-ти нам не вистачає. Насправді ринок перевезень досить специфічний. Певна кількість водіїв працює на міжміських перевезеннях, де зарплати вищі, решта – на приміських маршрутах, де не надають послуги безоплатного проїзду пільговикам, тому вони мають більший виторг. Умови руху у Львові нелегкі, і ми вимагаємо в комунальному транспорті від водіїв більше, аніж приватні перевізники. Автобуси АТП-1 виконують переважно вечірні рейси, а це все навантаження на водія. Ми контролюємо, щоб водій надавав безоплатний проїзд пільговикам, виконував усі заплановані рейси, і вечірні також, навіть якщо там невелика кількість пасажирів. В Україні повсюди така проблема.
Читайте також: У Львові скоротили кількість рейсів на одному з маршрутів
Раніше мовилося про те, що можуть посунути хідник біля пам’ятника Міцкевичу. Коли це робитимуть?
Це питання розглядали в межах підготовки детального плану території. Загалом ми обговорювали це на профільній комісії мобільності з депутатами й розпочали моделювання, проаналізувавши можливі варіанти. Зупинилися на чотирьох, кожен має свої недоліки та переваги. Одним із варіантів, який не призвів би до погіршення пропускної здатності, є влаштування двох смуг у напрямку центру завдяки тому, що частину хідника біля пам’ятника Міцкевичу заберуть для проїжджої частини. Ми скерували це моделювання в управління архітектури, і далі все відбуватиметься за процедурою. Наше моделювання стане основою інших рішень.
Хідник біля пам'ятнка Міцкевичу
У Львові міська комісія з безпеки дорожнього руху опрацьовує два варіанти нових зупинок громадського транспорту на Кульпарківській та прилеглих до неї вулиць. Чи реально втілити цей проєкт? Де ще варто влаштувати зупинки?
Ми справді розглядали таку можливість, але ще мають бути декілька виїздів, щоби вирішити остаточно. В нас є затверджена мережа курсування громадського транспорту. В принципі, щодо напрямку руху є достатня кількість зупинок, тому нема потреби у влаштуванні нових. Коли люди звертаються щодо цього, то, звичайно, ми розглядаємо кожен випадок окремо. Важливо, щоб на зупинках, які працюють, як правило, на посадку пасажирів, поставили павільйони. На зупинках, які ближче до кінця маршруту, недоцільно витрачати бюджетні кошти на це. Наразі фіналізуємо процес того, щоби влаштувати павільйони на Шевченка та на транспортному хабі Бандери – Чупринки.
А чим ви на роботу їздите – громадським транспортом чи автомобілем?
По-різному. Вчора мене підвіз до роботи колега автомобілем, а повертався я трамваєм. Позавчора теж їхав трамваєм. Впродовж літа дуже часто їздив на роботу велосипедом, а також автобусом. Учора на шосту вечора мав зустріч із колегами на Кубанській, тому їхав від міської ради електросамокатом, бо так швидше. Загалом це досить зручно, адже на потрібному мені маршруті прокладені велодоріжки.
Наталія Вареник
Фото: Твоє місто
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат