
Фото: Українська правда
Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
Старша наукова співробітниця відділу інтерферону та імуномодуляторів Інституту мікробіології та вірусології НАН України Надія Жолобак в експрес-інтерв’ю Tvoemisto.tv розповіла, чим відрізняється новий коронавірус від грипу, чому важливо дотримуватись простих, на перший погляд, рекомендацій про миття рук та що допоможе уникнути епідемії COVID-19 в Україні.
Яка різниця між грипом і коронавірусом? Що схожого і відмінного?
Сам по собі коронавірус не схожий на вірус грипу, тому що належить до іншої родини вірусів. Але симптоми захворювання, що викликає новий коронавірус, схожі з симптомами захворювання, що викликає будь-який респіраторний вірус, зокрема і вірус грипу. Хоча певні особливості необхідно відзначити: на початкових етапах можливе трензиторне порушення функції шлунково-кишкового тракту, переважна відсутність нежитю на фоні зниження чутливості до запахів, зазвичай незначне підвищення температури, сухий кашель, утруднене дихання.
Розкажіть про механізм зараження коронавірусом.
Зараз наполягають на тому, щоб вживати термін «крапельний», а не «повітряно-крапельний», коли ідеться про спосіб передачі. Під час розмови, чхання, кашлю людина виділяє велику кількість дрібнодисперсних крапель рідини, у яких можуть бути присутні не тільки коронавіруси, а й будь-які мікроорганізми, що живуть в порожнині рота і в дихальних шляхах. Взагалі у порожнині рота людини є надзвичайно велика кількість найрізноманітніших мікроорганізмів (бактерій та вірусів), в тому числі й умовно-патогенних.
Просто вони не завдають людині шкоди, оскільки активний місцевий імунітет захищає нас від їх можливого шкідливого впливу. Коли ми з вами розмовляємо, ці мікроорганізми з дрібними краплями рідини потрапляють в навколишнє середовище, потрапляють на слизову очей, носа, рота або на шкіру, в тому числі, й рук. Але сльози, чихання і кашель забезпечують видалення можливих новоприбулих мікроорганізмів з поверхні верхніх дихальних шляхів – це природні, еволюційно сформовані системи захисту. А от якщо ви руками, на яких присутні будь-які можливі збудники інфекції, доторкатиметесь до слизової очей, носа, рота, то можете перенести ці мікроорганізми у сприятливе середовище.
Запитання від партнера MamaItalianoPizza. Скільки вірус живе на різних поверхнях, зокрема на продуктах, чи піці? І чи може він взагалі жити на них?
Свого часу були суперечки про те, чи вірус живе, чи не живе, тобто чи він сам по собі живий об’єкт, чи ні. Так от, поза клітиною вірус не проявляє ознак життя. Тому краще говорити не про те, що вірус живе на поверхнях, а про те, що він зберігає здатність інфікувати.
Щодо зберігання коронавірусом здатності до інфікування є дослідження, але вони дуже різні. Думаю, важливо не те, скільки він може зберігати цю здатність на різних поверхнях, зокрема на фруктах, овочах, руках, пластику, дереві, а важливо те, що їх треба старанно мити і не чекати, поки вірус втратить свою інфекційність сам по собі.
Ще можу сказати, що вірус дуже швидко, протягом кількох хвилин, втрачає свою інфекційність під дією ультрафіолету. Тому сонячна погода сприяє зменшенню імовірності інфікуватись будь-яким респіраторним вірусом, зокрема і коронавірусом.
Довідка Tvoemisto.tv.:
Як розповіла головна епідеміологиня Львівської області, лікарка-інфекціоніст Наталія Тімко, в умовах карантину, коли рекомендовано максимально обмежити контакти із іншими людьми, доставка продуктів і готової їжі є поширеною і цілком безпечною, головне – часто мити руки.
«Коли людині доставили їжу, вона помила руки, відкрила картонний контейнер, ще раз помила руки, взяла столові прибори і спокійно їсть. Якщо ми говоримо, що поверхня могла бути контамінованою ( потрапляння в певне середовище будь-якого домішку), тоді ми миємо руки або протираємо її спиртовмісним антисептиком і спокійно споживаємо їжу. Якоїсь наглої небезпеки в тому немає», – говорить Наталія Тімко.
Вона додає, що страви, що проходять термічну обробку, є стовідсотково безпечними для споживання і немає жодної загрози інфікування через їжу.
Це ж стосується і продуктів, які приїжджають в Україну з Італії чи Іспанії, де зараз лютує коронавірус.
«Якщо ми їх миємо або якщо вони підлягають термічній обробці – запікаються, наприклад, чи варяться, то вони є абсолютно безпечні. Якщо ми не облизуємо коробку, то проблем немає. Просто треба мити руки після контакту з упаковкою. Картонну упаковку просто викидаємо і миємо руки так само», – говорить епідеміологиня.
Що допоможе уникнути масової захворюваності?
Якщо ми будемо дотримуватись правил санітарії та гігієни, і не тільки власної, а й соціальної, то епідемії у нас як такої взагалі може не бути. Треба проінформувати людей про те, як потрібно себе поводити. Потрібно перед виходом на вулицю добре продумати, куди іти, як іти, що робити, до чого зайвий раз доторкатись, а до чого не потрібно, що робити при поверненні з вулиці додому.
Варто одразу перевзутись, зняти вуличний одяг, переодягнутись у домашній, а перед тим старанно вимити руки і обличчя. Руки потрібно мити теплою водою з милом, а не просто намочити водою. І робити це треба правильно – в Індії зараз навіть розповсюджують відео про те, як мити руки, тому що далеко не всі люди вміють це робити – просто капнути милом і потерти 2-3 рази – це не дає ефекту, на таких руках можуть залишитися збудники не тільки коронавірусу, а й інші бактерії, що можуть становити загрозу для здоров’я. Якщо люди навчаться правильно мити руки і правильно вести себе в громадських місцях, то імовірність виникнення будь-якої епідемії буде значно нижчою.
Щодо одягу з вулиці – чи потрібно його додатково обробити, чи вірус сам втратить здатність до інфікування?
Звичайно, вірус втрачатиме здатність до інфікування. Одяг з вулиці найкраще зберігати у спеціальних шафах, у закритому гардеробі при вході.
Як вірус діє в організмі людини? Чи лише легені він вражає?
Вірус не спрямований на легені, тому що вірус «не знає», що таке легені, що таке інші органи. Вірус взаємодіє зі специфічними рецепторами клітин. Саме цей коронавірус взаємодіє зі специфічними рецепторами, що відповідають за нашу імунну відповідь і одночасно за регуляцію тиску. Скорочено вони називаються АПФ. Найбільша кількість цих рецепторів є в клітинах шлунково-кишкового тракту і досить велика – на поверхні нижніх дихальних шляхів. І коли вірус уперше потрапляє в організм, то основний період інкубації триває саме у шлунково-кишковому тракті, де найбільше цих рецепторів, кращі умови для розмноження вірусу. А коли вже накопичилась критична кількість вірусів, то вони потрапляють у дихальні шляхи і різко, оскільки їх є вже багато, викликають гостре захворювання – легеневу пневмонію.
Що відбувається тоді в легенях?
Запальний процес, що починається в клітинах легень, призводить до їх набряку. Втрачається міцність стінок судин, якими циркулює кров, через них просочується рідина в альвеоли, в результаті чого альвеоли заповнюються міжклітинною рідиною, порушується адекватний газообмін. В такому стані людина відчуває, що у неї утруднене дихання.
Чи мутує вірус? Він ослаблюється, чи навпаки – стає сильнішим?
Це РНК-вмісний вірус, він здатен до постійних змін. Оскільки РНК-ланцюжок у коронавірусі є довгий, то зміни тут мають здатність відбуватися з більшою імовірністю, ніж в короткому ланцюжку – є чому змінюватись. Новий коронавірус мутує, і вже зараз розрізняють кілька його різновидів. Цей вірус – новий для людей, і коли він потрапляє в чутливий, але нехарактерний для нього, організм, то він змінює свою інфекційність: вона зменшується. Так було і з коронавірусами SARS і MERS, а зараз про них згадують лише в контексті приналежності до родини коронавірусів. Відповідні процеси ідуть із SARS-Cov-2; він не такий страшний, як паніка навколо нього.
Якщо людина перехворіла у неважкій формі, наприклад, чи може вона заразитись знову, чи імунітет буде діяти протягом якогось часу?
Зазвичай, якщо людина перехворіє у неважкій формі, то у неї сформується імунна відповідь, адже вже при першому контакті організм мав здатність зупинити вірусну інфекцію і не дати розвинутись важкій формі захворювання. Якщо людина перехворіла, то у неї в крові циркулюють антитіла до вірусу, який викликав це захворювання. Тому повторне потрапляння вірусу, особливо відразу після хвороби, зазвичай не буде реалізовуватись в класичному інфекційному процесі. У Китаї якраз для того, щоб лікувати важких хворих, брали кров у людей, які перехворіли на COVID-19 у легкій формі, оскільки у них в сироватці крові є антитіла до цього вірусу. Таку сироватку вводили важкохворим, які самі не справлялись з інфекцією. Цей метод пасивної імунізації давно відомий, він дозволяє витягувати важких хворих.
Але повторне захворювання може бути, наприклад, у тих людей, у кого ослаблена імунна відповідь. Таке ж буває і з грипом. Наприклад, діти в садочку можуть з невеликим інтервалом хворіти кілька разів, тому що попередня інфекція ослабила імунну відповідь, вони повністю не відновилися і мають новий контакт із збудником. Таке може бути з будь-якою інфекцією і з будь-якою людиною, якщо ослаблена імунна відповідь.
Тому головне завдання – берегти здоров’я. Насамперед потрібне правильне здорове харчування – достатня кількість вітамінів та мікроелементів у раціоні, достатня кількість білків, жирів (в тому числі й тваринних) та вуглеводів. На це потрібно зважати, тому що зараз деякі люди обмежують себе в білковій, масній їжі, і цим вони наражають себе на більшу імовірність не тільки перехворіти, але й заразитись повторно.
Багато центрів працюють над вакциною, але вона буде, з дотриманням усіх процедур, не раніше, ніж за рік. А вірус тим часом мутує. Чи буде ця вакцина помічною за рік?
Я також маю питання, наскільки вона буде адекватною, якщо вірус активно мутує. Крім того, потрібно зважити, що вакцина потрібна для людей з групи ризику – насамперед, медиків, а також літніх людей, а вони зазвичай мають ослаблену імунну відповідь. І постає питання, чи зможуть вони сформувати адекватну імунну відповідь на введення вакцини.
Тому, на мою думку, головне – це правильна поведінка, соціальна і власна санітарія та гігієна. І не тільки на період епідемії, а як норма життя.
Розмовляла Олександра Бодняк
Фото: Unsplash
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- «Було б добре подовжити туди трамвайну колію». Інтерв'ю з керівником «Львівелектротрансу»
- Лариса Дідковська: Нам треба повчитися у тварин, бо нас лякають
- «Ви не самі!» Хто стане новим світовим лідером і чого сподіватися Україні в 2025-му
- Нова база, гроші та простої. Інтерв'ю про АТП у Львові, яке обслуговує більшість маршрутів
- «Будуть нові корпуси». Розмова про лікарню Святого Луки у Львові
- Зміни в медицині Львівщини. Чого очікувати і як працює реформа МСЕК
- «Все, що добре – то львів'яни, а в усіх проблемах винен Садовий». Інтерв'ю з мером
- «Про цей район Львова шириться багато міфів». Інтерв'ю з заступником мера
- Чи будуть у Львові нові автобусні маршрути і куди ще може поїхати трамвай. Інтерв'ю
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive