Фото: Роман Балук
Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
У країні почали говорити про продовження карантину та зняття обмежень для роботи парків і бібліотек. Tvoemisto.tv запитало у члена міського штабу із прийняття оперативних рішень в умовах загрози епідемії коронавірусної інфекції, бізнес-омбудсмена Сергія Кіраля, що саме потрібно перш за все відкривати та чи може Львів мати свої окремі правила.
Яке ваше бачення послаблення карантину у Львові. Які заклади можна вже відкривати?
Я отримую кожного дня десятки дзвінків від підприємців, останніми днями трохи менше. Вони хвилюються, багато хто хоче працювати, але боїться, бо працює поліція. Підприємці отримують листи до суду. І ми не те, щоб додали впевненості, але навпаки створили ще додаткові проблеми і, виходить, нагнітаємо ситуацію. Тому намагаємось допомогти і надати пропозиції, як їм формувати захисну позицію у судах. Мені важко коментувати рішення уряду. Була б моя воля – я дозволив би всім працювати.
Вважаю, що час на значне послаблення ще не настав. Ми повинні прагнути до балансу між інтересами бізнесу та потребою захистити громадян в умовах пандемії коронавірусу. Ще цього тижня, думаю, значних послаблень не буде. Ми очікуємо на виключення щодо певних видів господарської діяльності, які сьогодні заборонені. Це музеї. Також обговорюються книгарні і парки. Я вважаю, що заборона прогулянок у парках з самого початку була дивним рішенням, бо це свіже повітря і там є можливість гарантувати соціальну дистанцію. Також я би ще відкривав спортивні споруди і зали, бо спорт якраз посилює імунітет, а не послаблює.
Чи може місто приймати окремі від уряду рішення, з огляду на свою специфіку?
Ми справді можемо на рівні міста визначати свої окремі правила, але не виходячи за межі загальнодержавних рішень. Якщо урядовими постановами прямо заборонені якісь види діяльності, тоді ми не можемо відкривати їх, бо це буде порушенням субординації і закону як такого. Є закон про діяльність в умовах надзвичайної ситуації і там прописано, що центральні органи визначають політику, а ми вже враховуємо свою специфіку і можемо приймати рішення.
Цього тижня заплановані засідання штабу і комісії ТЕБ і НС. Я, зокрема, буду ставити питання більшої прозорості та ефективності наших мобільних груп, до яких входять представники райадміністрації, держспоживслужби і поліції. Є багато нарікань зі сторони підприємців, що представники споживслужби часто перевіряють те, що не стосується протиепідеміологічних заходів. Тобто вони перевіряють не наявність засобів індивідуального захисту, а вимагають документи, медичні книжки, наявність протічної води. То ми хочемо погодити виключний перелік питань, які мають перевіряти мобільні групи.
Львів розробляє якийсь план виходу з карантину?
Так, сьогодні ми обговорили проєкт програми життя у Львові після карантину. Починаємо аналізувати реальні наслідки від карантину і обмежень господарської діяльності. Збираємо дані і ідеї напрацювань, яким чином будемо підтримувати і створювати механізми підтримки підприємців, враховуючи можливості бюджету, зокрема для тих, хто не працює – це готельно-ресторанне господарство, малі підприємства, особливо у галузі торгівлі і послуг. Ми повинні їх перезапустити, надати їм певний стимул і поштовх.
Сподіваємось також на спеціалізований фонд, створений на рівні уряду, про який всі говорять, але наразі не зрозумілими є принципи використання коштів з цього фонду і підходів стосовно розподілу. Було б добре, якби пропорційно розподілили гроші між регіонами і ми могли отримати, скажімо, пів мільярда гривень, які б пішли на фінансування комплексної програми виходу міста з карантину. Також з травня ЄБРР планує винести програму із відкриття кредитних ліній для клієнтів, міст-партнерів, які зможуть користуватися робочим капіталом. Сподіваюся, ми отримаємо ці ресурси.
На вашу думку, чи підставово закрили ринки і чи можна їх відкрити із послабленням карантину?
Мені сьогодні телефонували підприємці з цього питання. Є рішення, що ринки до 24 квітня не працюють. Ми завтра будемо обговорювати, що робити. На мою думку, це напряму залежить від уряду про продовження карантину. Згідно з прогнозами, нібито пік передбачався між 17 і 20 квітня, ми вже маємо 21 число. Думаю, ми повернемося до цього питання після 24 числа, враховуючи ситуацію і рішення уряду.
Якщо говорити про мою думку, то не бачу проблеми в тому, щоб поновити діяльність ринків. У мене застережень немає. Я би їх відкривав, починаючи з наступного тижня. Можливо, навіть з першим послабленням. Приміром, я не бачу доцільності зберігати вимогу не більше 10 людей на ринку. Якщо «Привокзальний ринок» має десять тисяч квадратних метрів, то це трішки смішно – 10 людей на таку площу. А в супермаркеті – 10 людей на 100 квадратних метрів, які є критими, де немає потоку свіжого повітря.
То що можна ще відкрити в першу чергу?
Я б звернув увагу на роботу культурних закладів, які є низькомаржинальними, відкриття яких точно не призведе до масового скупчення людей, це ті ж галереї, які працюють на митців.
Є багато різних трактувань. Є маленькі магазини, де продається товарна група, яка дозволена, але є супутні товари. Контролери вважали це порушенням і накладали штраф. Однак чому це не є порушенням у мережах «Епіцентр» та «Сільпо», де продається все? Для того ми спільно з юридичним департаментом розробили методичку, де спробували надати відповіді на найбільш проблемні питання. У перші два тижні карантину поліція дещо перевищувала свої повноваження і штрафувала, де непотрібно. Далі нам вдалося переконати їх діяти превентивно.
Чи варто, на вашу думку, дозволити роботу перукарням, салонам краси та подібним закладам?
Ми сьогодні про це говорили, для клієнтів є болісне питання. Якщо говорити з погляду бізнесу, не думаю, що там будуть значні фінансові втрати і збитки. Коли вони не працюють, їм дозволено відтермінувати сплату кредитів по відсотках і по тілу кредиту, якщо підприємець 1-2 групи, то звільнений від сплати єдиного податку. Якщо у них оренда, то орендодавцям рекомендовано не вимагати орендної плати і більшість власників нерухомості так і зробили.
Але є пряма заборона уряду. І навіть у дискусіях, які сьогодні розглядають на рівні уряду, стосовно салонів і перукарень не йдеться. Я знову ж таки за, можливо, з певними обмеженнями по часу роботи і кількості клієнтів. Дуже часто поліція дивується і сумнівається, просить надати конкретні документи, листи, на підставі чого ми розглядаємо звільнення чи спрощення. У нас був випадок, коли на підставі рішення уряду дозволили займатися тренуванням спортсменам-професіоналам, ми це рішення приймали міською комісією, то було застереження у поліції, просили листи і документи, на підставі чого ми прийняли таке рішення.
Звісно, є медична позиція щодо недопущення поширення коронавірусу. Вона є правильною. Але є інший бік. Ми повинні шукати баланс. Життя продовжуватиметься і після карантину. Ми, звичайно, не хочемо зіткнутися з катастрофічними наслідками для бізнесу у Львові і для економіки. Тому, що це робочі місця і надходження до міського бюджету. Чим оптимальнішим буде баланс, тим нам дешевше буде виходити з ситуації і менше зусиль піде на відновлення рівня економічного розвитку.
Чи відомі вже наслідки для економіки та бізнесу?
Офіційної статистики немає. Але є опитування, які проводять галузеві асоціації. Загалом продажі бізнесу, що працює, впали від 30 до 50%. Навіть у аптечній мережі на рівні 30%, що є безпрецендетним. Аптеки завжди трималися на одному рівні. Але вони аргументують ці падіння продажів спадом купівельної спроможності населення.
Щодо звільнень, то 30% людей на підприємствах в середньому переведені у відпустку за власний рахунок, 30% працюють віддалено зі скороченням заробітної плати від 10 до 20% і 30% працюють зі скороченням зарплати на 10-15%. Ті, хто не працюють, близько 50% підприємців продовжують платити зарплати на рівні мінімальної, інші 50% або звільняють працівників, або переводять у режим очікування. Дехто переводить тимчасово у центр зайнятості, щоб перекласти зарплатний фонд на плечі держави. Це торкнулося, зокрема і ІТ-галузі, бо є проблеми на ключових ринках реалізації послуг. Тут теж почалися звільнення і скорочення проєктів, що також вплине на дохід спеціалістів.
Якщо говорити загалом, то я бачу дві проблеми – скорочення споживання. Коли люди купують, витрачають гроші, то це головний рушій економіки. У США дві третіх економіки крутиться за рахунок споживацької активності населення. І друга проблема – це відсутність робочого капіталу, коштів бізнесу. Оскільки бізнес не працює, він не має можливості доступу до капіталу, а банки також в принципі припинили кредитувати. Відсутність оборотного капіталу після карантину буде критичною проблемою. Бізнес без капіталу розвиватися і функціонувати не зможе.
Христина Гоголь
Фото Романа Балука
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат