
Фото: Центр Шептицького
Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
9518
0
Вакцинація від коронавірусу – це змова і засіб контролю над людьми. Саме такі результати експрес-дослідження українців соціологічною агенцією Fama. Олександр Аврамчук, кандидат психологічних наук, доцент кафедри клінічної психології УКУ, розповів Тvoemisto.tv про те, звідки взялася теорія змови щодо вакцинації від коронавірусу, про примус до вакцинації, забобони й міти, які пов’язані із ним, та дав практичні поради, як зберегти нейтральний погляд на вакцинацію.
Про теорію змови та засіб контролю над людьми
Результати дослідження соціологічної агенції Fama свідчать про те, що 40% опитаних українців впевнені: вакцинація від коронавірусу – це шлях до тотального контролю над людством. Проте варто було б запитати, що опитані розуміють під засобом контролю. Обмеження роботи для тих, хто не вакцинувався, може бути випадком маніпуляції. Однак це не глобальна маніпуляція людством, а конкретним місцем роботи і життєвим середовищем.
У глобальному контексті в цьому немає сенсу, просто у соціологічному опитуванні питання було поставлене дуже широке. Вакцинація, як на мене, – це радше поле для маніпуляцій, а не причина чи спільний ворог. Про вакцини завжди говорили. Дискутували про щеплення від поліеміліту, туберкульозу тощо. Це не питання виключно феномену коронавірусної інфекції.
Про примус до вакцинації
Будь-який примус, як-от вакцинація чи то медикаментозне лікування, може змінювати ставлення до самої хвороби. Наприклад – онкологічна патологія. Як варіант лікування медики можуть наполягати на оперативному втручанні, але ставлення до будь-якої процедури як до єдиної та стандартної може впливати на упереджене ставлення і підштовхувати до того, що люди можуть почати думати, мовляв це щось загрозливе.
Щоби вирішити це питання, вартувало б комунікувати на рівні людського персонального досвіду. Можна говорити про те, як допоміг корисний досвід. Акцентувати увагу не на те, що хворіють здебільшого невакциновані, а навпаки, що ризик захворіти для вакцинованих є менший.
Про те, чи люди вірять в існування коронавірусу
Люди, що перехворіли на коронавірус, безумовно вірять у нього і розуміють, що їх стреси та нервози пов’язані із ним. Ті, що не перехворіли, скаржаться та пояснюють психологічні проблеми радше соціальними обмеженнями, а не самою інфекцією. Варто розуміти, що наявність умовного спільного ворога завжди об’єднувала людей.
Коли люди опиняються у невідомих для них обставинах, вони спочатку схильні до того, щоб групуватися, це абсолютно нормально. Об’єднатися проти того, що потенційно загрожує – це природній процес. Однак люди спочатку об’єднуються проти того, на що, умовно кажучи, можна вплинути – з цим легше. Якщо щось стає недосяжне, то люди схильні змінювати спільного ворога – на того, кого можна вплинути, як то на державу, чи то місцеву владу.
Держава та місцеві органи влади можуть відігравати у цій ситуації своєрідний батьківський образ. Кому можна виставити умови і від кого очікується підтримка, схвалення та захист. Якщо ж держава та органи місцевого самоврядування під виглядом батьківського образу для масової свідомості не схвалять поведінку мас, то проти них починають бунтувати.
Про міти і забобони щодо коронавірусу
Варто розуміти, що схильність людей до магічного стереотипного мислення – це спосіб справитися із невизначеністю та тривогою. Люди схильні хапатися за більш-менш логічне пояснення речей, навіть часто зовсім не раціональне. Мозок часто-густо навіть може не піддавати це сумніву.
Наприклад, може існувати повір’я, що перед тим, як йти на вулицю, потрібно три рази постукати по дереву і нічого не трапиться. Якщо людина постукала, вийшла, з нею не трапилося нічого катастрофічного, то вона закріпить уявлення, що постукування по дереву їй допомогло уникнути нещастя. Чим частіше людина буде повторювати цей алгоритм, тим більше у неї на нейронному зв’язку буде закріплюватися впевненість, що постукування і є запобіжним заходом. Закріплення цього відбувається навіть на нейронному рівні. Під цей приклад можна підставити будь-який забобон щодо коронавірусу: що алкоголь чи свіже повітря допомагають від зараження. Забобони будуть. Від них ми, на жаль, не позбавимося повністю, бо від них неможливо позбутися.
Проти вакцинації виступає далебі не більшість (за даними експрес-дослідження Соціологічного Центру «Соціоінформ» 35% львів’ян не підтримують вакцинацію – прим. ред.). Варто зосередити увагу на більшості та надати їм ефективнішу допомогу. Завжди залишиться частина, яка закореніла у своїх поглядах, і з якою нічого не зробити. Це варто прийняти, позаяк це стосується будь-чого, не тільки вакцинації від коронавірусу.
Ґрунтуючись на тих дослідженнях, що я вивчав про колективну свідомість, то під час надзвичайного випадку, як то пандемія коронавірусу, очікувалося, що люди будуть намагатися допомогти ближньому. Спочатку люди дійсно групувалися, однак потім почало визрівати розділення.
Завжди будуть з’являтися «ми», які правильні і хороші, й «вони» – погані і злі. І це аргументи як з боку прихильників вакцинації, так і зі сторони антивакцинаторів. Для тих, хто вакциновані – погані ті, хто не вакцинований і навпаки. Цей елемент дискримінації буде підтримувати певну ворожнечу і недовіру, й частина населення постійно буде змінювати свої погляди.
Практичні поради, як зберегти безсторонній погляд на речі
Перша рекомендація – піклуватися про своє фізичне і психологічне здоров’я. Чим більше люди виснажені, втомлені і застрашені, тим важче приймати рішення, тим більше вони схильні до маніпуляцій, від яких раніше могли бути відсторонені. Якщо люди почуваються безпечно і комфортно, то їм стає легше протистояти різним упередженням, соціальному тиску, звичним стресам, легше адаптуватися.
Друга рекомендація – фільтрувати інформацію, яку ми отримуємо. Варто отримувати інформацію із достовірних джерел. Однак це зараз дійсно доволі складно, позаяк у загалу немає довіри навіть до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я.
Деякі організації обіцяли, що вплив пандемії зменшиться, а він не зупинився. ВООЗ не давала поганих рекомендацій, але утворилася ідея, що організація зможе врятувати людей. І це елемент перекладання відповідальності, який почав проявлятися. Було відчуття, що держава і ООН переклала відповідальність на людей, що вони мають залишитися вдома, стежити за собою. Потім запропонували ідею врятувати людей. Тепер знову ситуація, коли людям кажуть, що вони відповідальні за вакцинацію.
Повідомлення нібито правильне, але воно сприймається як невипрадана надія після того, як населення ізолювали й тепер дають нову. Якщо б не було другої хвилі захворювання, то соціальне напруження б потроху згасло. ВООЗ говорить корисні речі, які дійсно спрямовані на допомогу. Ці рекомендації можуть бути ефективними. Проте тут скоріше дається взнаки ставлення людей, а не зміст того, що пропонується.
Про те, як змінилося сприйняття людей
По-перше, варто врахувати, що люди вже трошки звикли із сенсаційністю Covid-19. Це була сенсація, але зараз це стало буденністю. Раніше кожний факт поширення хвороби і смертності сприймався як травмуючий фактор. Зараз статистика є не настільки промовистою для людей, поки вони не стикнуться із цим на власному досвіді.
Зараз люди навчилися та пристосовуються жити в умовах коронавірусу. Так само раніше вони це зробили в умовах чуми чи холери. Інформація про те, що у когось стався інфаркт, навіть серед близьких, вже не є сенсацією. Незважаючи на те, що статистичні дані кожного року свідчать, що смертність від серцево-судинних захворювань входить у першу п'ятірку серед смертності через хвороби.
Щоби актуалізувати проблему коронавірусу зараз, варто розказувати історії людей, які його пережили. Показувати і розказувати наскільки змінилося їх ставлення, як це повпливало на їхнє життя. Варто показувати, що це дійсно є, але коронавірус можна подолати. Для цього доведеться докласти зусилля, але щоби вберегтися – є варіант вакцинації.
Роман Тищенко (Ламанський)
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- «Це великий вибух».Володимир Станчишин про підлітків, жорстокість і помилки батьків
- «Було б добре подовжити туди трамвайну колію». Інтерв'ю з керівником «Львівелектротрансу»
- Лариса Дідковська: Нам треба повчитися у тварин, бо нас лякають
- «Ви не самі!» Хто стане новим світовим лідером і чого сподіватися Україні в 2025-му
- Нова база, гроші та простої. Інтерв'ю про АТП у Львові, яке обслуговує більшість маршрутів
- «Будуть нові корпуси». Розмова про лікарню Святого Луки у Львові
- Зміни в медицині Львівщини. Чого очікувати і як працює реформа МСЕК
- «Все, що добре – то львів'яни, а в усіх проблемах винен Садовий». Інтерв'ю з мером
- «Про цей район Львова шириться багато міфів». Інтерв'ю з заступником мера
- Чи будуть у Львові нові автобусні маршрути і куди ще може поїхати трамвай. Інтерв'ю
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн