«Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
Наприкінці минулого року на екрани вийшла кількасерійна екранізація книжки про заборонене кохання українки з польським шляхтичем у Львові у ХІХ столітті. Написати роман авторку надихнули мемуари про непросту історію кохання бабусі й дідуся Андрея Шептицького – Софії Яблонської та Александра Фредра, хоча, звісно, у книзі ви прочитаєте зовсім іншу історію. Про містику у романі та фільмі, про історичні паралелі та характери героїв Tvoemisto.tv розповіла львівська письменниця та авторка книжки Наталія Гурницька.
Чия насправді ця історія забороненого кохання?
Мій роман – це три захоплення в одному, оскільки шалено люблю Львів, читання та історію, особливо ХІХ ст. Я написала те, чого мені бракувало в українській літературі. У книжці багато речей стосується моєї родини, зокрема, імена героїв, місцевість. Наприклад, мої рідні мешкали саме на вул. Краківській, де й моя героїня. Та відкриттям для мене стала непроста історія забороненого кохання бабусі й дідуся Андрея Шептицького – Софії Яблонської та Александра Фредра. Вона вийшла заміж у 15 років за будівничого теперішнього театру імені Марії Заньковецької Станіслава Скарбека, який був набагато старшим від неї та досить авантюрним. Роман бабусі Шептицького з Александром Фредром почався водевільно – Скарбек заклався з офіцером, що той звабить його дружину. У результаті це парі переросло у справжнє почуття, проте для того, щоб розлучитися зі Станіславом та узаконити свої стосунки з Александром, Софії знадобилося аж 10 років. У книжці мотиви розказані по-іншому. Вирішила, що з поваги до бабусі та дідуся Андрея Шептицького залишу їхнє кохання з його таємницями для них. Але ж історія – гарна, і мене понесло.
То Анна та Адам жили в реальності?
Насправді Александр Фредро – не прототип Адама. Він був доволі специфічний у своїх висловах та інтересах, безпардонний у побуті. Взагалі мені здається, що герої роману жили реально. Мої дідусь та батько були антикварами, тому образ Адама – це асоціативний збірний образ рис мого дідуся, батька, навіть трохи чоловіка, загалом чоловіка тієї епохи. Щодо Анни, то багато хто каже, що бачить в ній мене. Хоча я, як авторка, є в кожному герої. Мені надзвичайно близька Аннеля, а в Терезі бачу свою бабцю з її патріархальністю та вмінням залагодити конфлікти. Всі ці спогади, емоції, мемуарні матеріали вилилися в книжку. Все трохи містично – навіть коли чогось не знала, все одно писала. А потім дізнавалася, що так і було, герої жили своїм життям.
Героїня на сторінках книжки кардинально змінюється. Чи не думали зробити Анну іншою?
У хорошій літературі персонаж не може бути статичний, він мусить розвиватися. Чесно кажучи, мені було важко писати таку молоду дівчинку, бо розуміла, що десь вона дурненька, але не була би вона такою юною і щиро закоханою, то ця історія не відбулася б. Крім того, у неї не було батька, брат жив у Львові, ще й заміж віддають за того, кого вона не любить. Анна шукала людину, на яку могла покластися. І ось з’явився впевнений у собі чоловік, який приділив їй увагу. Зрозуміло, що їй закрутилася голова. Можливо, Анна когось дратує, але я повинна була її такою зробити, показати психологічні моменти, чому вона закохалася в Адама, і чому у нього з’явився потяг до юної героїні. У другій і третій (її зараз пишу) частинах роману Анна вже інша. До речі, в третій частині я більше говорю про те, чому життя Адама склалося саме так.
Як зреагували на пропозицію екранізувати книжку?
Це було таке ж диво, як і видавництво книжки. Хоча пропозиція фільмувати роман вже не була першою, але випадковостей, напевно, не буває. Вона потрапила до рук актрисі Олені Лавренюк, яка передала її знайомим і колегам. Й з цього почали робити кіно. Коли я зустрілася з Оленою, побачила в ній Анну, хоча вона спершу хотіла зіграти Аннелю. Потім, по завершенню зйомок вона зізналася, що відчуває, ніби проживає все життя з Анною, а це рідко буває. Цікаво й те, що досі ніхто не може пояснити, чому саме «Каву з кардамон» обрали для екранізації. Іноді здається, що хтось зверху сидить і стежить, щоб все складалося.
До речі, містика є не тільки у книжці, а й в серіалі. Знімальна група їздила всією Західною Україною, щоб знайти палац, подібний до того, у якому жили герої. І вони таки знайшли закинутий палац Фредрів-Шептицьких у селі Вишня на Львівщині. Можна сказати, що це – маєток прототипів цього роману, і фільм знімали там, де колись й відбувалося заборонене кохання бабусі й дідуся Андрея Шептицького.
Ви, як авторка, мали вирішальний голос у відборі акторів?
Звичайно, ще б я не була залучена (сміється). Від початку ідеї ми з Оленою Лавренюк переживали процес, обговорювали не тільки героїв, а й усі деталі, я редагувала діалоги. Це вже було не окремим проєктом, а самим життям. У сералі трохи воно не так, як у моєму романі, але я розумію чому. В кіно – свої закони, хоча відступів небагато. Мені як авторці подобається все, де відбувається так, як у моїй книжці. Кайфую, коли чую, як говорять моїми діалогами, наприклад, коли вуйко Анни Павло видає в’язку галицизмів «Шляк би тебе трафив, а ти мантилепо францувата», то мені так добре (сміється). Я дуже хотіла, щоб була жива мова, і здебільшого так і є.
Грою Адама у виконанні Павела Делонга задоволені?
Зіграв гарно, хоча Анна як на мене – більше потрапляння в ціль. Адам ніби не зле, але й не зовсім те. У серіалі він стабільний, а в романі – більш динамічний. До речі, актор Павел Делонг – дуже талановитий. Загалом у серіалі багато польських акторів, і коли вони говорять, буває, чи не всю серію, потрібно все дублювати. Тоді трохи втрачається мова, але по-іншому зробити не могли.
Хто з акторів здивував грою, чи навіть перевершив свого персонажа у книжці?
Я просто захоплююся і милуюся Павлом. Він суперечливий герой – такий колоритний, гарний, часом кумедний, а часом серйозний. Дуже мені подобається, як грають вони в парі зі своєю дружиною. Так само вражає Андрій, який грає у фільмі революціонера і майбутнього священника, у нього теж є романтичні почуття. І героїня, яка закохується в нього, хороша. Якби мені дали волю, я би аналогічно прописала і їх разом зводила. Що цікаво, я написала роман більшим на 200 сторінок. Але мені сказали, що такого великого роману ніхто не видасть. Тоді я практично переписала весь роман – забрала в Анни коліжанок, змінила лінію Андрія, зокрема, скоротила діалоги, переписала події. І дивіться як цікаво – в серіалі це повернули. Вийшло органічно.
Пані Наталю, чому саме такий кінець? І чи так само завершується серіал?
Те щастя, що мають Анна та Адам – це максимум, що я могла їм дати. У реальному житті, можливо, й не було би так, але я їх надто полюбила. До речі, почавши писати книжку, я спочатку писала її кінець. Є закони всесвіту, які вдається вловити і неможливо обманути. Я знала, що так буде, і герої самі йшли до цього. Як на мене, це щасливий кінець. Бо що їх чекало? Він старший, стає ревнивий, а вона вже не та дівчинка, вона ще багато може пережити. Як авторка я хотіла, щоб героїня розвивалася. Фільм закінчується дещо по-іншому. В один момент мені було сумно, але це точно не те, що собі продумують читачі. Це нове у сценарії, чого немає у книжці.
Як читала книжку, я і сміялася, і плакала. Цікаво, що відчували ви?
Мені здається, що і Анна, і Адам жили разом зі мною. Я взагалі писала і плакала. Навіть коли Анна народжувала, в мене було відчуття, що це реально. Була 5:00 год ночі, але я дописала цю главу, бо не могла процес народження залишити посередині. Це треба крізь себе пропустити, відчути так, щоб і читач зрозумів, відчув і побачив. Ще навіть коли не йшлося про зйомки фільму, всі говорили, що читаючи бачать кіно.
Для довідки
«Кава з кардамоном» – це драматична історія забороненого кохання українки з польським шляхтичем, яка розгортається у Львові в XIX столітті, за часів «Весни народів». 10-серійний серіал знятий за мотивами роману львівської письменниці Наталії Гурницької «Мелодія кави у тональності кардамону». Режисеркою картини стала Ірина Громозда. Локації для зйомок обрали у Львові, Жовкві, у Вишні та Києві. Головними героями фільму стали польський актор Павел Делонг та українська актриса Ольга Лавренюк.
Це спільний проєкт Solar Media Entertainment та телеканалу СТБ, за підтримки Державного агентства України з питань кіно та Українського культурного фонду. Прем'єра серіалу відбудеться 20 грудня на каналі СТБ о 20.15.
Серіал «Кава з кардамоном» знімали в одному з найбільших в Україні павільйонів – на території Національної кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка. Величезна локація площею 1650 кв м містила 12 кімнат, у кожній з яких щонайменше один раз змінювали декорації та перетворювали в інше приміщення. Спеціально для проєкту пошили понад 1000 костюмів, які відтврюють дух тієї епохи.
Книжка «Мелодія кави у тональності кардамону» вийшла друком у 2014 році та є першою частиною трилогії. Продовженням стала друга частина «Мелодія кави у тональності сподівання». Наразі авторка Наталія Гурницька працює над третьою частиною роману.
Юлія Осим
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат