
Фото: Українська правда
Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
Тустань – унікальне місце у Карпатах за дві години їзди зі Львова. Потік туристів сюди зростає щороку, а цього літа, за інформацією управління туризму та курортів Львівської ОДА, фортеця стала «туристичним магнітом» Львівщини.
Про ґранти та їх втілення
Зі слів Василя Рожка, у Тустані доволі довга ґрантова історія – 20 реалізованих проєктів. Перший ґрант був у 2010-му.
«Держдепартамент США возив директорів українських музеїв різними музеями Сполучених Штатів. Це була прекрасна можливість навчитися і набратися досвіду. Результатом поїздки став міні-ґрант Посольства США. За отримані кошти ми в Тустані зробили макет, що відтворює давню фортецю на скелях. Він і досі стоїть в музеї. Також закупили обладунки, щоб люди могли фотографуватись у них, луки, арбалети і навіть метальну машину – зменшену копію величезного наступального трибушету», – згадує Василь Рожко.
Василь Рожко
Згодом заповідник став перемагати у конкурсах мікропроєктів від Львівської облради. Торік за отримані на конкурсі кошти відремонтували приміщення школи і облаштували там фондосховище, адміністрацію заповідника та залу для зібрань.
«Сільську школу закрили через малу кількість дітей. Учнів, які були, перевели у школу у Підгородцях. Тож заповідник взяв приміщення – це велика дерев’яна вілла – в оренду. Таким чином і приміщення зберігає свою громадську функцію», – говорить Василь Рожко.
Потім у межах програми ЄС «Креативна Європа» заповідник отримав ґрант на розвиток. Тоді 11 художників створили 12 цікавих арт-об’єктів на території Тустані.
За кошти ґранту Асоціації Єврорегіон «Карпати-Україна» реалізували проєкт «Карпатський публічний простір для дітей ТуСтань» – на території заповідника облаштували дитячий майданчик. Ще планують відремонтувати плебанію музею. Також за допомогою ґранту Обласного екологічного фонду вдалось встановили трап з потужними сходами з північної сторони фортеці.
Дитячий майданчик в Тустані
Бойківське село «Урич»
Заповідник, спільно із іншими учасниками, отримав великий транскордонний ґрант «Світ Карпатських розет», що передбачає заходи із збереження унікальності культури Карпат і фінансується Європейським Союзом.
За кошти цього ґранту у Тустані втілюють абсолютно новий проєкт – бойківське село Урич. Зокрема, ідеться про реконструкцію Хати у Глубокім і пристосування її під центр локальної історії з майстеркласами і публічними заходами, а також про фестиваль Бойє і типові архітектурні проєкти. Проєкт унікальний тим, що не стосується самої середньовічної фортеці. Команда Тустані почала працювати в цьому напрямку ще раніше, зокрема, намагалася відновити і давні ремесла, притаманні бойкам – майстри вчили місцевих жителів гончарству, ткацтву й бондарству завдяки ґранту проєкту Promuseum «Територія можливостей», що реалізували за підтримки МФ «Відродження», МБФ «Україна 3000», ГО «Український центр розвитку музейної справи» і «Платинум банку»).
А для туристів – промаркували маршрут «Бойківське село» за допомогою ґрант «Малі міста – великі враження» від міністерства культури.
Бойківське село Урич виникло пізніше, ніж фортеця. Ідеться про локальну історію типово галицького села з його народними традиціями, історією, товариствами, кооперативами, визвольним рухом. В Уричі збереглося багато традиційних зрубних хат з типовим плануванням: сіни, кімната або дві кімнати, комора.
Читайте також: Гори, казки, сир і вода. Подорож у Тустань, Турку і Східницю
Науковець та дослідник Тустані Михайло Рожко (батько Василя Рожка – ред.) вважав, що бойківська архітектура має зв’язок із традиціями фортеці. Ще у 1980-х Карпатська архітектурно-археологічна експедиція проводила виїзди на Сколівщину у високогірні села і досліджувала та описувала бойківські будівлі. Коли створили заповідник «Тустань», роботу продовжили, адже без збереження Урича неможливим є збереження Тустані – це єдиний ландшафтний комплекс.
Топ-4 проєкти, що стали принадою для відвідувачів Тустані
Проєкт 1. Відпочити на Фестивалі «Ту Стань!». Команда Тустані виграла ґрант Українського культурного фонду (УКФ) для розширення спроможності найбільшого фестивалю «Ту Стань!», що відбувається щорічно з 2006-го року. У межах проєкту УКФ команда, зокрема, впроваджувала Орхуську модель сталості, що передбачає зменшення негативного впливу на довкілля під час проведення заходів. Думали про майбутнє фестивалю і вирішили, що потрібно зробити агенцію, яка би забезпечувала його сталість. Також працювали над стратегією операційної моделі та процесами фестивалю.
«У 2020-му проведенню фестивалю завадив Covid-19. Команда вирішила не ризикувати і змінити формат – провели тиждень живої історії, щоб не скупчувати людей», – говорить Василь Рожко.
«Проєкти від УКФ ми реалізовуємо і цьогоріч: це "Дослідження потенціалу сталого розвитку туристичної дестинації "Тустань" на основі культурної спадщини" та Комунікаційна кампанія “Культурна спадщина для сталого розвитку”. Якщо з дослідженнями все більш-менш зрозуміло, то в проєкті комунікаційної кампанії Тустань отримала комунікаційну стратегію і провела велику інформаційну кампанію: Тустань – доступна дестинація, яка зберігає автентику і є місцем сили, тож підходить для ретриту», – говорить Василь Рожко.
Проєкт 2. Побачити достеменний вигляд фортеці. У музеї «Тустань» можна побачити дивовижну експозицію історії досліджень, археологічних знахідок, а також 3D моделі фортеці, інтерактивні макети, що пояснюють, як будувалася фортеця.
«У музею є також макет фортеці п’ятого періоду, фрагмент в’їзної вежі, звідний міст. Це також вдалося зробити за ґрантові кошти», – каже Василь Рожко.
Читайте також: Львівська ІТ-компанія розробила додаток віртуальної реальності для фортеці Тустань
Проєкт 3. Відчути дух бойківщини у музеї «Хата у Глубокім». Проєкт «Світ Карпатських розет» – це гордість команди Тустань: транскордонний, складний, що передбачав аж 11 партнерів. Для команди він став революційним, бо дозволив порушити тему Бойківщини.
«У межах проєкту вдалось провести реконструкцію “Хати в Глубокім”. Це хата-музей, частково реставрована у 2011-му році, в якій зібрано бойківську спадщину із села Урич. Заповідник не мав змоги купити гонт (спеціальне перекриття), ґрантові ж кошти дозволили перетворити всю будівлю, зокрема, полагодити інженерні комунікації», – розповідає Василь Рожко.
Проєкт 4. Надихнутись дитячим віммельбухом – книгою-квестом. У межах ґранту УКФ спільно зі Софією Рябчук Тустань розробляє та готує до друку дитячу книгу. Це один з перших українських віммельбухів. Він присвячений темі життя фортеці різних періодів, де діти зможуть вивчати, як все відбувалось насправді.
Ілюстрація з віммельбуху
Василь Рожко певен: дорослим теж буде цікавою така книга. У ній є завдання, які можна виконувати вдома, в музеї «Тустань» і на території заповідника. Найближчим часом книга вийде у світ і її можна буде замовити. Про друк згодом повідомлять на сторінці Тустань у фейсбуці.
Читайте також: На Львівщині ремонтують дорогу до заповідника Тустань
Як виграти ґрант
На думку Василя Рожка, передусім потрібно, аби ґрант відповідав загальній меті – треба постійно думати про те велике, що робиш, мати стратегію, актуалізовувати свої цілі.
«Треба зосередитися на тому, що ти можеш. Якщо ґрант не вдався, то його можна доробити, відшліфувати і подати повторно на цю або іншу програму. Ідеально, коли є окрема людина, яка займається ґрантами. Часто це вимагає окремого комунікатора, фінансового директора. Ґрант неможливо написати за ніч. Важливо залучити у команду людей, які втілюватимуть проєкти, пильнуватимуть процес. Потрібно розраховувати на власні сили та ресурси і не сподіватись, що держава все дасть, усім забезпечить. Нині ґранти є джерелом реалізацій задуманого», – зазначає Василь Рожко.
Тетяна Оліярчик
Фото надані заповідником та з відкритих джерел
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
Інтерв'ю Твого міста
- «Було б добре подовжити туди трамвайну колію». Інтерв'ю з керівником «Львівелектротрансу»
- Лариса Дідковська: Нам треба повчитися у тварин, бо нас лякають
- «Ви не самі!» Хто стане новим світовим лідером і чого сподіватися Україні в 2025-му
- Нова база, гроші та простої. Інтерв'ю про АТП у Львові, яке обслуговує більшість маршрутів
- «Будуть нові корпуси». Розмова про лікарню Святого Луки у Львові
- Зміни в медицині Львівщини. Чого очікувати і як працює реформа МСЕК
- «Все, що добре – то львів'яни, а в усіх проблемах винен Садовий». Інтерв'ю з мером
- «Про цей район Львова шириться багато міфів». Інтерв'ю з заступником мера
- Чи будуть у Львові нові автобусні маршрути і куди ще може поїхати трамвай. Інтерв'ю
- Як Львів готується до нових викликів. Інтерв'ю з першим заступником мера
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive