Податок для культури. Юлія Хомчин про стратегії розвитку львівської культури
Про Інститут стратегії культури та його завдання
Юлія Хомчин давно в усіх асоціюється з сучасною культурою. Чому в певний момент життя цього виявилось замало і ти зініціювала створення Інституту стратегії культури?
Насправді найбільше цю асоціацію творить моя тривала співпраця із «Дзигою» – мистецьким об’єднанням із 25-літньою історією. Я пропрацювала там менеджером проектів понад 10 років. Брала участь у створенні і організації багатьох міжнародних фестивалів – Jazz Bez, «Флюгери Львова», «Фортмісія» і інші.
Три роки тому мені запропонували балотуватись в депутати, власне, від культурного осередка міста. Коли ти приймаєш такий вибір, відчуття відповідальності за речі, які ти плануєш робити, автоматично збільшується в рази. Йдучи в депутати, я мала конкретні наміри і плани, що буду там робити у галузі культури. І створення Інституту стратегії культури і передовсім сама стратегія були моїми основними завданнями.
Як бачиш в ідеалі майбутнє цього Інституту?
Першочергові прості побажання – якомога швидше стати на ноги, зайняти місце сильного гравця у великому культурному полі з добрими партнерами, доброю репутацією і добрими ідеями. І якщо оцінювати за тими справами, які ми вже зробили, – усі шанси на це є.
Нещодавно з’явилось нове поняття – Фонд культури. Хіба раніше не було жодного фонду?
Не важливо, були чи не були фонди до цього. Йдеться про створення у Львові свого муніципального фонду, який би міг дофінансовувати культуру в її потребах. Створення Фонду культури – один із напрямків роботи Інституту. Ми створюємо фонд на фіксованій відсотковій ставці певного виду податків, які б стали основним джерелом надходження. Мова про податок в місті від продажу алкоголю і тютюну.
Нещодавно міська рада прийняла бюджетну резолюцію, в якій вказано, що всі надходження від цього акцизу йтимуть на підтримку культурної, молодіжної та спортивної галузей. Тому цей фонд також зможе чітко показувати цільовість використання податків. Це також дуже важливо, адже ми все ще мало знаємо про формування бюджету, його розподіл, а тут – все прозоро і зрозуміло.
Про культуру Львова
Як ти загалом оцінюєш стан культури у Львові на сьогодні?
Вирішальним є випрацювання стратегії розвитку для кожного закладу культури нашого міста. Чи мова йде про центр «Супутник» на Левандівці, чи Народний Дім на Збоїщах і Брюховичах, чи «Довженка» на Сихові – кожен планує своє життя по-іншому, має своє бачення розвитку, немає уніфікованої програми для всіх. Вони стають магнетичними центрами для людей, котрі поруч живуть, і їм потрібно відображати потреби цих людей: відповідні гуртки, кіно, музика, літературні вечори, різноманітні заходи і свята.
Місійне і візійне бачення – основне. З’явилось багато нових керівників з новим баченням – чим є установа і чим хоче та планує стати. Тепер вони не отримують вказіки зверху, а мають змогу обирати найкращий шлях для свого розвитку і конкурувати між собою.
Чи планується створення нових?
Як на мене, у Львові достатньо закладів культури. Не слід забувати про приватні установи – галереї, арт-центри, альтернативні музичні школи. Вони також творять культурне обличчя Львова. Не кількість закладів демонструє культурний потенціал. Важливо, щоб вони були в кожному районі, важливо, щоб в них на чолі стояли лідери, які розуміють потреби і вимоги сучасного культурного життя в далекоглядній перспективі.
Про перемоги та поразки
Що і як тобі вдалося зреалізувати у 2018 році? Хто чи що допомагає?
По-перше, у Львові створений Інститут стратегії культури – комунальна неприбуткова інституція для реалізації стратегії культури. А це вже збір даних та дослідження актуальних культурних процесів у культурі, моніторинг виконання Стратегії розвитку культури. Також діяльність Інституту передбачає створення та адміністрування муніципального Фонду культури і проведення Форуму культури – професійної дискусійної платформи для обміну досвідом та збору інформації. А ще – створення та подання заявки на титул Європейської Столиці Культури і ще багато іншого.
Ми вже сформували команду установи, створили Наглядова рада Інституту, розпочали створення Фонду культури, розробили методологію дослідження інституційного ландшафту у сфері культурі, напрацювали меморандуми про співпрацю з партнерами з Дебрецена, Вроцлава, Кракова. Практично готовий до відкриття офіс установи, який працюватиме як відкритий простір і майданчик комунікації людей культури, громадських організацій та установ.
Крім того, забрали МАФ, який незаконно продавав тютюнові вироби і алкоголь у Левандівському парку. Ще почали створювати музей Левандівки, створили робочу групу для напрацювання програми покращення стану пожежної безпеки в установах культури. І у Львові запрацювала мобільна наукова виставка.
Загалом, віра в можливості освіти і культури допомагає мені втілювати власні задуми. Багато залежить від бажання зробити ту чи іншу справу. Від підтримки в середовищі, від команди та здатності консолідувати зусилля ти розумієш, для чого ти все це робиш. Допомагають однодумці у фракції, партнери та активні мешканці округу.
А що не вдалося і чому? Хто чи що заважає?
Я досі мрію про Центр науки у Львові. З ініціативою створення такого центру я виступила на пленарному засіданні ради ще в грудні 2016. На мою думку, немає політичної волі на реалізацію такої амбіції, а все інше є. Львів – найпотужніший в Україні осередок культури, науки та освіти. Для цього в місті достатньо навчальних закладів, середовища науковців, великий прошарок працівників ІТ, які є суспільно активними, а наші учні, студенти та молоді науковці здобувають перші місця у всеукраїнських та міжнародних конкурсах. Якщо змогти поєднати ці потенціали та ресурси, Львів стане не тільки містом минулого, але і містом майбутнього.
Розвиток міста – це не тільки прокладання доріг і збереження архітектурних пам’яток, це ще й інвестиції в життя людей. Віра в себе, у своє майбутнє і в майбутнє своїх дітей може робити зрушення в економіці не менші, ніж відкриття заводів. Сподіваюсь, мобільна наукова виставка, яка вже відкрилась, продемонструє високий запит та інтерес до науки, а відтак і затребуваність власного стаціонарного центру науки.
Чим найбільше пишаєшся у 2018 році? Що зробило тебе щасливою?
У першу чергу, я – щаслива мама 10-літнього хлопчика, який є моїм найближчим другом, порадником і навіть вчителем. Це мій найбільший мотиватор. Багато всього хочеться змінити навколо себе, аби світ, в якому ростуть наші діти, був гіднішим, привітнішим та відкритішим. Не певна, що ці зміни остаточно відбудуться вже за нашої участі, але ми їх розпочнемо.
Щасливою мене робить розуміння того, що поруч мене в команді «Самопомочі» є гідні, достойні та фахові люди, з якими можна втілювати найсміливіші задуми. Я щаслива, бо можу довіряти їм, генерувати ідеї, мріяти, шукати виходи зі складних ситуацій, вчитися на своїх помилках, мандрувати, пізнавати та змінювати.
А що найважливіше потрібно зробити у 2019?
Не збавити обертів, втілювати Стратегію культури, розвивати Інститут, утверджувати його як впливову та сильну структуру на рівні міста та країни. Продовжити роботу над створенням Центру науки, реалізувати другу частину мандрівної виставки Art&Science, відновити межі парку Левандівський, відремонтувати вулицю Параджанова. І я вірю, що Львів може у майбутньому претендувати на звання Європейської Столиці Культури. Він має для цього усе необхідне: традиції, досвід, людей, напрацювання, освітні проекти. Усе в наших руках.
Марта Більська
Матеріал підготовлено в рамках програми висвітлення депутатської діяльності Львівської міської ради.
Повна або часткова републікація тексту без згоди редакції заборонена та вважатиметься порушенням авторських прав
Інтерв'ю Твого міста
- «Це ж ваш підвал, то хто має створити вам умови?» Інтерв’ю з львівським рятувальником
- Школи Львівщини почали навчання. Які зміни чекають учнів та вчителів
- Як працює львівська «швидка» та яких змін очікувати. Інтерв'ю з директором «екстренки»
- Навіщо Львівському медуніверситету дві лікарні та що зі вступом. Інтерв'ю з ректором
- «Люди хочуть знати, з ким служитимуть». Розмова про вакансії в армії
- Чи вплинула мобілізація на туризм на Львівщині та що обирають туристи
- Бронювання, відстрочка та повноваження ТЦК на Львівщині. Інтерв'ю з керівником апарату ОДА
- Головний патрульний Львівської області: «Червону зону ми не перетнули»
- Павло Шеремета: «Нам потрібні інновації, інакше завтра може не настати»
- Чи спрацює Саміт миру щодо України. Інтерв'ю з послом Швейцарії
- «Ветерани думають, що витягнуть себе, як барон Мюнхгаузен». Інтерв’ю із сексологинею
- Кожна 5-6 пара в Україні безплідна. Інтерв’ю з директоркою перинатального центру
- Які об'єкти на Львівщині пошкодили ракети. Розмова з головною архітекторкою області
- Що зміниться для пацієнтів. Інтервʼю про медицину Львівщини
- Андрій Садовий: «Зростання економіки – це кількість будівельних кранів у місті!»
- Що на Львівщині з ППО, мобілізацією та економікою. Інтерв'ю з Максимом Козицьким
- «Кожен має бачити з вікна хоч би три дерева». Розмова з очільницею управління екології
- «Запровадити е-квиток у Львові з першого грудня – цілком реально»
- «Мені не соромно за формат забудови у Львові», – головний архітектор
- Про нові маршрути, е-квиток і брак водіїв. Інтерв’ю з керівником управління транспорту Львова
- Що у Львові з транспортом. Інтервʼю з директором департаменту мобільності
- Хто і як набирає працівників Львівської міськради. Інтерв'ю з керівницею управління персоналом
- Чим займається ЮНЕСКО в Україні. Розмова з головою українського бюро
- «Ніколи нічого тимчасового». Французький архітектор про Львів та відбудову
- Святослав Літинський: Ця війна на роки, а ми витрачаємо мільйони на ремонти
- «Ви не відбудуєте країну лише завдяки грантам». Інтерв’ю з Меліндою Сіммонс
- Що чекає на Львів. Інтерв’ю з Андрієм Садовим
- Давньоукраїнська минувшина Львова абсолютно відрізняється від тої, яку нам подають. Інтерв’ю
- Нам допомагали волонтери, військові. Як Центр зору доставляв оптику у час війни
- Хліб може подорожчати на 50%, а от картоплі маємо вдосталь, – експерт аграрного ринку
- «Українці не люблять ходити в українські ресторани». Дмитро Борисов про нові заклади у Львові і плани на Європу
- «Усі держави закріплювали незалежність у війні», – Ігор Юхновський
- «Треба просто бути принциповим українцем», – Ігор Калинець про життя і війну
- «Хто не зможе вчитись, забере документи». Інтерв’ю з ректором Львівського медуніверситету
- «Це пропаганда, щоб пересварити людей». Інтерв'ю з Андрієм Садовим про мову, війну, Фрідмана
- «Мені соромно читати 10-ту статтю Конституції, де є потурання російській мові», – Ярослав Кендзьор
- «Хворі прибували безперервно». Інтерв’ю з лікаркою, яка пережила три епідемії та пандемію
- «Курорт заповнений на 40%». Інтерв’ю з міським головою Трускавця
- Скільки триватиме фаза виснаження та чи планувати відпустку? Пояснює психолог
- Важливо повернути дітей за парти. Лілія Гриневич про освіту та безпеку учнів під час війни
- «Це помста. Вони бачили, як добре ми живемо». Депутатка про Маріуполь
- Російська армія залишилась такою, як була. Історик про Львів, біженців та крах світового порядку
- Люди мають обирати. Юліан Чаплінський про забудову Львова після війни
- «Росія хоче спровокувати українські сили», – пресаташе Посольства США в Україні
- «Нас просто помножили на нуль». Інтерв'ю з ректоркою Університету банківської справи у Львові
- «Мене вразила історія кохання дідуся Шептицького». Наталя Гурницька про свій роман і таємниці
- «Я був шокований і зрозумів, що хочу зняти кіно». Олег Сенцов про свого «Носорога»
- Чому ростуть ціни та що буде з гривнею. Інтерв’ю з економістом
- Ворог не нападе, якщо буде спротив. Андрій Садовий та Максим Козицький про ймовірну загрозу
- «Не плутайте нас з партизанами». Розмова з керівником тероборони Львівщини
- «Усе не переробимо». Що відомо про сміттєвий завод, який почали будувати у Львові
- Чудо стається не просто так. Що варто знати про Миколая Чарнецького
- «Ми повністю переходимо під НАТівські стандарти». Священник про капеланство
- Військової справи вчитимуть усіх. В Україні починає діяти новий закон
- «Христос не може бути модерним». Іконописець про сучасне та сакральне мистецтво
- Вакцинація від Covid-19 в Україні є цілком законною. Розмова із юристкою
- «Я не збираюсь припиняти рятувати світ». Історія бійця Юрка Досяка
- Небажання вакцинуватися – це бунт проти держави в образі батька. Розмова з психологом
- Хочу, щоб моя музика зцілювала. Розмова з Соломією Чубай
- Дані шукали в архівах СБУ. У Львові презентували книжку про вірменів в історії Львова
- Дівчина з сусіднього подвір'я. Наталка Малетич – про невідоме життя Лесі Українки
- Дітей виховує не школа, – отець Сергій Тихон Кульбака
- Накопичуй сам. Розмова з міністеркою соцполітики
- «Він теж буває різний». Дослідник розповідає про іслам, якого ми не знаємо
- Чи актуально зараз будувати дерев'яні церкви. Розмова з архітектором
- Жадно жити своє життя. Ірена Карпа про те, як закохуватися і знову виходити заміж
- Чим вакцинуватимуть львів'ян. Епідеміологиня про вакцину від Covid-19 з Індії
- Такий тендер важко «зламати». Завод «Богдан» про автобуси для Львова
- Спочатку – комфорт, потім – історія. Вахтанг Кіпіані про історичні попит і пропозицію
- Чому в Україні локдаун ввели після свят. Ірина Микичак про Covid-19 і медреформу
- Львів – це не лише кава і шоколад. Ірина Сенюта про місію Почесної Амбасадорки
- Чому аудит – про розвиток клієнта та його прибуток, а не про витрати чи покарання
- Як створювати яскраві туристичні проєкти за ґранти. Досвід Тустані
- Квартирне питання на вересень. Як в часи карантину змінилися ціни на оренду житла
- «Людям можна говорити правду». Уляна Супрун про коронавірус, карантин та «золоту середину»
- «Коронавірус закрив нас у капсулах. І це, без сумніву, вплине на ресторанну культуру». Марк Зархін про бізнес і кухню
- Що буде з цінами на продукти. Розмова з власником «Шувару»
- Священник не допомагає, допомагає Господь, – отець, який править для хворих та медиків інфекційної лікарні у Львові
- Львів і криза. Де можна буде знайти роботу після карантину
- Музеї, бібліотеки чи все-таки ринки та перукарні. Бізнес-омбудсмен про вихід з карантину у Львові
- «Щоб люди знали, як вони звучали колись». Дослідниця народної музики про гаївки на Галичині та в Україні
- Першими полетять лоукости. Директорка Львівського аеропорту про кризу і найближчі перспективи
- Що буде з плащаницею та як правильно освятити паску вдома. Роз’яснення
- Іноді мої учні печуть солодощі, а не вчать математику – львівська вчителька про дистанційне навчання
- «Я розумію свою місію». Лікар зі Львова розповів, навіщо поїхав в Італію
- Як на Львівщині масово тестують на коронавірус. Степан Веселовський про тиждень перший
- Юрій Назарук: Ми прийняли рішення припинити думати так, як завжди
- Ми маємо шанс уникнути епідемії. Науковиця про дію коронавірусу та його мутації
- Сидіть вдома – це не грип. Медик лікарні у США про роботу під час пандемії коронавірусу
- Молитва долає всі віддалі. Владика Володимир Груца про освячення пасок і сповідь онлайн
- Як зміниться Львівська лікарня швидкої допомоги. Олег Самчук про ребрендинг та all inclusive
- Запитайте у партнера про здоров'я родичів та водіть дитину в садок. Поради лікаря про імунітет
- «Такого в житті ми більше не побачимо», – екіпаж про повернення українців із Китаю
- У Львові погане повітря не через затори, – Олександра Сладкова
- «Це як годинник, що сильно відстає». Чи доцільно в Україні змінити дату святкування Різдва?
- У Раді їх жартома називають «зелений ксерокс». Олег Синютка про владу, Порошенка та Львівщину
- Хвороба-детектив. Як діагностувати ревматизм та навчитись з ним жити
- Куди веде Україну Зеленський та чого від нього очікує Європа
- Портрет Шептицького на смітнику. Як священник у Львові рятує пам’ятки
- Двері нашої Церкви відчинені, – владика Димитрій про Томос та Московський Патріархат