«Приліт» по Львову, збита ракета та ППО. Що кажуть експерти
росіяни завдали по Львову ракетного удару. Внаслідок цього у місті пошкоджено майже 100 помешкань і дитсадок, є постраждалі. Tvoemisto.tv розповідає, які ракети використовував ворог, як спрацювала ППО, наскільки реальними є заяви про відкриття аеропорту та що для цього потрібно.
О 04:02 на Львівщині пролунав сигнал повітряної тривоги. Жителів закликали пройти в укриття через загрозу ракетного удару. І вже трошки більше як через годину, о 05:15, пролунали перші вибухи. Через кілька хвилин – ще низка.
«У Львові знову вибухи. Прошу, не нехтуйте укриттями. Не будьте біля вікон», – написав мер Львова Андрій Садовий. Згодом він повідомив, що є влучання ворожими ракетами.
«Багато збитих ракет, але й маємо попадання по Львову. На жаль, постраждали приватні помешкання. Відповідні служби вже всі на виїзді», – заявив міський голова Львова Андрій Садовий, а згодом уточнив, що є влучання в житлові будинки у місті.
Тоді Максим Козицький повідомив, що лиш одну ракету збили сили ППО, а шість влучило. У Львові уламки ракет впали на багатоквартирні житлові будинки на вул. Патона і Каховській. Також ракета прилетіла у двір дитячого садка «Казка», що на тій же Патона.
Загалом внаслідок ракетного удару по Львову було пошкоджено майже 100 помешкань і вибито до 500 вікон у будинках. Один із житлових будинків постраждав найбільше. Також значних руйнувань зазнав дитячий садок, розміщений поруч.
На щастя, обійшлося без загиблих. Загалом постраждало 19 людей. Наймолодшій потерпілій 10 років, найстаршій – 75. Більшість із них відбулися подряпинами, порізами та забоями через вибиті вікна. П'ятьох осіб госпіталізували.
Які ракети запустили по Львівщині
Як зазначив у програмі «Тема тижня» Tvoemisto.tv військовий експерт Петро Черник, ворог випустив по Україні ракети декількох класів, зокрема Х-101 і «Калібр» (3М14К). І наголосив, що росіяни не застосували нічого нового. Росія здійснює ракетний терор і не зупинить його, допоки не закінчиться нинішня фаза бойових дій: «Більшість аналітиків сходяться на тому, що разом із ракетами середньо-ближнього радіусу дії, таких як Х-31, Х-35, Х-59, вона може сукупно виробляти за місяць до 100 одиниць ракет, що доволі багато. І скасувати ми цього не можемо».
Петро Черник
Х-101 – стратегічна крилата ракета класу «повітря – земля» з використанням технологій зниження радіолокаційної помітності, розроблена конструкторським бюро «Радуга». Ракети Х-101 неодноразово застосовували в ході військової операції росії в Сирії, що стала першим їх бойовим використанням, а також широко застосовують під час повномасштабного вторгнення росії в Україну. Орієнтовна вартість Х-101 становить 13 мільйонів доларів за одиницю, дальність польоту – 3000-5000-5500 км (за різними даними). Їх випускають зі стратегічних літаків Ту-95М, Ту-160 і Ту-22М3.
«Калібр» – російські крилаті ракети. Для ураження наземних цілей з підводних човнів використовують крилаті ракети з номенклатурою 3М14К. Їхній діаметр – 533 мм, довжина – 6,20 м, стартова маса – 1770 кг, а дальність польоту, зі слів путіна, 1400 км.
«Одну ракету сили ППО збили, а 6 – влучили»
Як зазначив у коментарі військовий експерт Сергій Грабський, те, що останнім часом на заході України часто бувають «прильоти», можна розглядати як один із елементів планового ураження об’єктів ворогом. Кількість атак по центру та сходу України, особливо прифронтових регіонах, у рази більша.
Сергій Грабський
Однак, на його думку, те, що під час ракетної атаки по Львову 15 серпня сили ППО збили одну ракету із семи, аж ніяк не є свідченням низької ефективності роботи ППО у Львові.
«Усе залежить від специфіки цілей. Наприклад, чи можна говорити про ефективність ППО у випадку Одеси, коли жодна ракета «Онікс» не була перехоплена і знищена? Натомість наші хлопці досить успішно відпрацьовують по «шахедах» та окремих цілях. Тож усе залежить від кожного окремого виду боєприпасу. У випадку Львова говорити про неефективність ППО можна лише відносно. Тепер у нас збивають більше ракет, аніж на початку повномасштабного вторгнення. Не існує ППО, яка може захистити на 100% від влучання. Загалом наші західні союзники сприймають українську ППО як досить ефективну», – пояснив Сергій Грабський.
Чи готовий Львів до відкриття аеропорту
Водночас у Львові розглядають можливість відкриття Міжнародного аеропорту імені Данила Галицького для цивільних рейсів.
Пів року тому Дмитро Кулеба зазначив, що Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького за наявності гарантій безпеки може першим відновити польоти в Україні. Нагадаємо, що українське небо закрите для польотів цивільних літаків із першого дня повномасштабної воєнної агресії рф, тобто з 24 лютого 2022 року.
Тоді голова Львівської ОВА Максим Козицький заявив, що аеропорт у Львові можуть частково відкрити як гуманітарний коридор, який би забезпечував Європейський Союз. Із його слів, можливого відкриття аеропорту дуже чекає вся Україна.
«Це питання було порушене, і ми сподіваємося, що так, як зерновий коридор, може бути відкритий і гуманітарний коридор, забезпечений Європейським Союзом», – сказав він.
Додамо, що після попередньої російської ракетної атаки по Львову міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що питання захисту неба у Києві вже майже вирішене, тепер влада працює над захистом інших міст: Львова, Харкова, Дніпра, Запоріжжя та Одеси.
«З точки зору безпеки це абсолютний нонсенс. Це неможливо, виходячи з тієї ситуації, яку маємо сьогодні. Повітряне судно – як заряджена бомба, повна кисню і палива. Удари по локаціях, де розташовані такі апарати, є смертельною небезпекою для людей. Усі розмови про відкриття аеропорту чи то у Львові, чи в Ужгороді – повна маячня», – висловив думку військовий експерт Сергій Грабський.
Водночас радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк наголошував у інтерв’ю The Guardian, що Україні потрібно 10-12 систем Patriot або подібних, аби мати можливість захистити всі свої основні міста від російських ракетних атак. Поки що в нас є дві такі системи: одну надали США, другу – Німеччина.
«Тактика росії зрозуміла: вона використовує масовані атаки безпілотниками, щоби перевантажити наші системи протиповітряної оборони, а потім паралельно має можливість використовувати балістичні ракети для атакування інфраструктури. Нам не вистачає сучасних зенітних комплексів, таких як Patriot, здатних уражати російські ракети останнього покоління, такі як «Онікс» і «Кинджал». Через дефіцит цих систем ми не можемо захистити всі частини нашої країни», – пояснив він.
Залишається сподіватися, що Україна отримає додаткові системи захисту свого повітряного простору, адже почастішали атаки і на її західні терени. За останні два тижні були два влучення у Івано-Франківській області, 15 серпня в Луцьку атакували промислове підприємство, а 6 липня російська ракета влучила в багатоквартирний житловий будинок у Львові, від чого постраждало 48 людей, а 10 загинуло.
Наталія Вареник
Повна або часткова републікація тексту без письмової згоди редакції забороняється і вважається порушенням авторських прав.
___________________________________________________________________________________________________
Щоб отримувати актуальні й гарячі новини Львова та України, підписуйтеся на наш Instagram та Viber.
Трансляції важливих подій наживо і щотижневі відеопрограми – про актуальні львівські питання у «Темі тижня» та інтелектуальні розмови на загальноукраїнські теми у «Акцентах Твого міста» і публічні дискусії для спільного пошуку кращих рішень викликам громади міста – дивіться на нашому YouTube-каналі.
Вибір Твого міста
- «Військовий не має думати про довідки й виплати», – ветеран львівської 80-ки
- Кілька кроків для підтримки свого ментального здоров'я
- Ідея для польотів у космос і подорож з учнями до SpaceX. Історія вчительки із Львівщини
- «Я ненавиджу центр Львова», – ветеран війни про адаптацію військових
- Історії окрилених: жінки, які через війну переїхали до Львова і започаткували власну справу
- Любить творчість Івасюка та Білозіра. Ще раз про Клавдію Петрівну, яка виступить у Львові
- Будівництво може затягнутись? Що знову не так зі сміттєпереробним у Львові
- «Прийду до побратимів на могили, скажу, що перемогли»
- Як підібрати корм для кота і собаки. Про спеціальне харчування для тварин
- «Готові преміювати водіїв, які приведуть жінку-водія», або Що з транспортом у Львові
- «Львів перетворився на мурашник торгівлі». На чому заробляли львів'яни у 90-х
- Віталій Портников: «Я повірив, що українці стануть українцями»
- «Люди на війні роблять дива, приїдуть до Львова, а тут «йой, все пропало»
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До містечка, де вперше підняли український прапор
- Ревматизм, артрит, псоріаз. Які ще ревматичні хвороби загострила війна
- Як Львів позбувався російської церкви
- Львів 90-х. Чим жило місто, коли Україна проголосила Незалежність
- Мільйон на мрію. Історії львівських учителів, які ввійшли до 50-ти найкращих в Україні
- «На жодних інших вишивках такого немає». Історія віднайденого взору на Львівщині
- Багатоповерхівки чи парк. Що збудують на Сихові
- Куди поїхати на вихідні зі Львова. До Свірзького замку та ренесансного костелу
- Одне на день. Якої шкоди може завдати морозиво і купання у водоймі
- Вбивство Фаріон у Львові. Про затримання підозрюваного, фото та інші деталі
- Чому перейменували Липневу у Львові. Історія площі, якій повернули історичну назву
- Обіцяв сину повернутися. Історія художника-ветерана
- «Ми врізаємось у «стіну» на повній швидкості». Що буде зі світлом
- «Це Юля, а не робот!» Як у Львові працює ветеранська лінія
- У Львові подорожчали квартири. Що потрібно перевіряти при купівлі
- Ростислав Антимис: «Зробіть рік контракту, люди бояться рабства»
- «Хочеться розвінчати міф про митника-хабарника». Інтерв'ю з керівником Львівської митниці
- Замість трамвая велосипедна доріжка та готель. Що обурило мешканців Винників
- «Наша перемога залежить від реформи армії», – Юрко Вовкогон
- Ганьба і упередження. Хто і чому зриває створення Національного військового меморіалу
- Що сталось, коли під час аварії у Львові загинув хлопчик. Розбір
- Діагностичні центри замість поліклінік. Що це означає для пацієнтів Львова
- Із передової в офіс? Що потрібно ветеранам, щоби повернутися до роботи
- Чотирилапий колега. Як найбільший виробник корму заохочує брати собак на роботу
- 9 книжок, які читають герої відомих фільмів, або Що дивитись і читати
- «Можемо бути без світла п'яту частину доби», – експерт про зиму
- Як позбутися черг у львівських ТЦК. Версії працівників та відвідувачів
- Чому черешні по 200 гривень, або Яким буде сезон ягід та фруктів
- Як потрапити в будівлю, або Навіщо реконструюватимуть вокзал у Львові
- Як і хто будуватиме Україну майбутнього. Поради експертів, що варто врахувати
- «Без запису не приходьте». Як оновити дані у львівському ТЦК
- «Все маємо, але бракує місця в домі», – сім'я, де народилась 11-та дитина
- «Мусимо пристосуватися до графіків відключень світла». Інтерв’ю з директором YASNO
- «Таких операцій не роблять у Литві, Латвії, Естонії». Як львівські нейрохірурги рятують дітей
- «Я уявляю, як трава проростає крізь нього». Історія матері зниклого безвісти героя
- «Якщо підемо шляхом конкуренції, то програємо»
- «Не треба вав-ефекту». Як змінився підхід до архітектури Львова
- Резервувати треба лише тих, що платять податки, або Що не так із економічним бронюванням
- Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки
- «На протезі в Антарктиду!», – боєць зі Львівщини, який пережив клінічну смерть
- Чи варто терпіти біль голови. Розмова з неврологом
- «Я доглядаю могили чоловіка, брата і невідомого воїна»
- «Чому я залишаюсь у Харкові?» Розповідь волонтерки з міста, яке постійно атакують
- Чому у Львові не так, як у Відні, або Як урятувати громадський транспорт
- «Яблуко розбрату», або Що сталось у сихівській школі
- «Тут вирує своє життя». Чи потрібні старі ринки в середмісті Львова
- «Заміни, заміни старенький трамвай». Як до Львова їдуть трамваї з Європи
- Чи можуть кияни викупити Житній ринок
- Психлікарню на Кульпарківській кардинально змінять. Інтерв'ю з директором
- «Важливо знати, що в тобі є доброго». Отець про піст, Папу та дофамінове покоління
- Як розвивати Львівський палац мистецтв
- Поет-боєць Артур Дронь: Найбільше дратує байдужість до війни
- Чи молодшає рак і чи більшає хворих. Розмова з керівником Львівського онкоцентру
- Made in Ukraine. Як на Львівщині виробляють корми для тварин з бананами і креветками
- «Це найбільший скандал». Експерт про Папу та кампанію проти України
- Земля і руїни. Які виставки варто відвідати у Львові у березні
- «Наталю, я тебе люблю, але Україну люблю більше». Яким був Роман Шухевич
- Чи збудують у Львові перехоплювальний паркінг та до чого тут «джентльменська угода»
- «Ми маємо чим пишатися». Що буде з Академією друкарства і що кажуть у МОН
- Як забудують Садову-Петлюри і чи не зупиниться Кульпарківська
- На Ринку звучить «Тиша». Як Львів запровадив церемонію прощання з воїнами
- Львову потрібна транспортна революція, щоб стати воротами ЄС в Україну
- Без ботоксу та уколів. Чому тейпування і масаж корисні для краси та здоров’я
- Що треба врахувати у законопроекті про мобілізацію. Розмова з адвокатом
- Мрій, дій, сяй, відпочивай. Що врахувати, щоб обрати дитячий табір
- Здобувачів другої освіти у вишах можуть мобілізувати. Скільки їх на Львівщині
- Листівки та горнятка зі Львова. Як родина з Лисичанська заснувала сувенірну майстерню
- Продавці спадщини, або Як «загубилися» приміщення колишнього Університету у Львові
- «Львів'яни погано сприймають сучасну архітектуру», – Тетяна Балукова
- Мріємо допомагати. Як у Львові сім'я створила крафтову майстерню меблів Holy Wood
- Чому українські школярі відстають від європейських. Розбір результатів PISA
- Зарплата, ціни на квартири та каву. Що змінилось у Львові та ще 4 містах
- «У нас 6 дівчат. В армію їх не заберуть». Як скласти дрон та скільки це коштує
- «Москва» в середмісті Львова. Як ресторани працювали на радянську імперію
- Репресоване Різдво. Як совєти забороняли вертеп, коляду та інші традиції
- «Тут ти або Герой, або - нещасний». Як це повернутись з фронту
- Скільки коштує квартира у Львові, або Детальний огляд ринку нерухомості
- Після метро. Чи вдасться подолати транспортний колапс на Теремках
- «Росіяни стріляють, а шестеро хлопців мене несуть». Ще одна історія бійця
- Як це – жити тиждень у вантажівці. Репортаж із заблокованого кордону
- «Чомусь коментуємо дії ТЦК, а не відсутність черг під військкоматами»
- «Іншого такого немає». Чи може Клепарів стати підцентром Львова
- Чому медики «швидкої» не приїжджають на усі виклики мешканців Львова
- «Ми на тебе чекали». Як у Львові допомагають одиноким людям
- «Мова допомогла мені пережити початок війни». Як у Львові вивчають українську
- «Сказав правду, і це зачепило». Що довело до сліз капелана облради Андрія Корчагіна
- Зараз готується «План України», – керівниця Українського форуму в Chatham House